RSS feed for drmorbius79

drmorbius79 has logged 43 entries for films during December 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Lost in America

Lost in America

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★½
Edit this entry  
30
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
30
Strange Brew

Strange Brew

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

Miss Peregrine's Home for Peculiar Children

2016
×
★★★½
Edit this entry  
28
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Doctor Who: The Return Of Doctor Mysterio

Doctor Who: The Return Of Doctor Mysterio

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Going My Way

Going My Way

1944
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
Edit this entry  
24
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
Edit this entry  
23
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Doctor Who: Last Christmas

Doctor Who: Last Christmas

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Christmas Story

Christmas Story

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scrooged

Scrooged

1988
×
★★★★
Edit this entry  
14
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Who: A Christmas Carol

Doctor Who: A Christmas Carol

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Giant Spider

The Giant Spider

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pacific Rim

Pacific Rim

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★½
Edit this entry  
09
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Pete's Dragon

Pete's Dragon

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry