Sort by

drmorbius79 has logged 264 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
Santa Claus Conquers the Martians

Santa Claus Conquers the Martians

1964
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Earth vs. the Spider

Earth vs. the Spider

1958
×
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Edit this entry  
24
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
It Happened on Fifth Avenue

It Happened on Fifth Avenue

1947
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Undead

The Undead

1957
×
Edit this entry  
18
Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

Teenage Mutant Ninja Turtles: We Wish You a Turtle Christmas

1994
×
★★★
Edit this entry  
17
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
Read prior review Edit this entry  
17
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
A Muppet Family Christmas

A Muppet Family Christmas

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Rocketship X-M

Rocketship X-M

1950
×
★★★
Edit this entry  
14
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
How to Make a Monster

How to Make a Monster

1958
×
★★★
Edit this entry  
10
Star Trek: The Motion Picture

Star Trek: The Motion Picture

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Santa and the Ice Cream Bunny

Santa and the Ice Cream Bunny

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
The Crawling Eye

The Crawling Eye

1958
×
★★★
Edit this entry  
03
Cash on Demand

Cash on Demand

1961
×
★★★½
Edit this entry  
29
Last of the Wild Horses

Last of the Wild Horses

1948
×
★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Rain

The Devil's Rain

1975
×
Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
RiffTrax Live: MST3K Reunion Show

RiffTrax Live: MST3K Reunion Show

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Doctor Who

Doctor Who

1996
×
★★★
Edit this entry  
23
Star Trek: First Contact

Star Trek: First Contact

1996
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Doctor Who: Revenge of the Cybermen

Doctor Who: Revenge of the Cybermen

1975
×
★★★
Edit this entry  
20
King Kong vs. Godzilla

King Kong vs. Godzilla

1962
×
★★★
Edit this entry  
19
Rocky IV

Rocky IV

1985
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Scars of Dracula

Scars of Dracula

1970
×
★★★
Edit this entry  
14
Ike: Countdown to D-Day

Ike: Countdown to D-Day

2004
×
★★★½
Edit this entry  
13
Godzilla vs. Megalon

Godzilla vs. Megalon

1973
×
★★★½
Edit this entry  
13
Indestructible Man

Indestructible Man

1956
×
★★★
Edit this entry  
06
Munster, Go Home!

Munster, Go Home!

1966
×
★★★
Edit this entry  
05
I Was a Teenage Werewolf

I Was a Teenage Werewolf

1957
×
★★★
Edit this entry  
01
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Frankenstein Meets the Space Monster

Frankenstein Meets the Space Monster

1965
×
Edit this entry  
30
The Curse of the Werewolf

The Curse of the Werewolf

1961
×
★★★★
Edit this entry  
29
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dr. Jekyll and Mr. Hyde

Dr. Jekyll and Mr. Hyde

1931
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry