Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ruby Sparks

Ruby Sparks

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Crouching Tiger, Hidden Dragon

Crouching Tiger, Hidden Dragon

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cyrano

Cyrano

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The House

The House

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Copshop

Copshop

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Clueless

Clueless

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Annette

Annette

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
The Sparks Brothers

The Sparks Brothers

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry