Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Ryan

Ryan

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Ryan
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Ryan’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Obi-Wan Kenobi

    Obi-Wan Kenobi 2022

    ★★½ Watched by Ryan 30 Jun 2022

    I love sheer mediocrity! (Ending slapped tho)

  • The Iron Giant

    The Iron Giant 1999

    ★★★★ Rewatched by Ryan 13 Jun 2022

    Do you think he poops gears and bolts?

  • Argo

    Argo 2012

    ★★★½ Watched by Ryan 05 Jun 2022

    The most American White Man movie to grace the American screen.

  • Inside Man

    Inside Man 2006

    ★★★ Watched by Ryan 02 Jun 2022

    This was certainly a film.

  • The Game

    The Game 1997

    ★★ Watched by Ryan 01 Jun 2022

    This is nobody's favourite movie.

  • The Wind Rises

    The Wind Rises 2013

    ★★★★★ Rewatched by Ryan 16 May 2022

    I've never appreciated just how soothing this film is until this rewatch. The visuals, the music, the lack of dialogue for minutes at a time on several occasions. Even with some of its themes and storybeats, The Wind Rises is masterclass in just making me feel cosy.

  • Everything Everywhere All at Once

    Everything Everywhere All at Once 2022

    ★★★★★ Watched by Ryan 13 May 2022

    This is the most fun I've had with a film in a long time.

    That's it. That's the review.

  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★ Watched by Ryan 09 May 2022

    It's basically a fair few cool scenes connected by some real drivel that can sometimes be a real slog. But damn do those cool scenes absolutely slap.

    Anyway I can't wait to see Everything, Everywhere All at Once on Friday.

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel 2014

    ★★★★★ Rewatched by Ryan 01 May 2022

    Truly, Wes Anderson's magnum opus. Ralph Finnes' finest performance. Beautifully melancholic through and through.

  • The Witch

    The Witch 2015

    ★★★½ Watched by Ryan 23 Apr 2022

    Religion, am I right fellas?

  • Lupin III: The First

    Lupin III: The First 2019

    ★★★½ Watched by Ryan 10 Apr 2022

    I mean, it's Lupin III, of course I'm going to love it.

  • Ruby Sparks

    Ruby Sparks 2012

    ★★★★ Watched by Ryan 05 Apr 2022

    It's extremely rare that I find a rom-com that I like, but when I do there's something so incredibly sweet about it that leaves me feeling whole. Anybody who has seen Ruby Sparks and knows me knows that it's my kind of movie.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 28

Review Tags

10
  • watched alone
  • at home
  • with cloé
  • in cinema
  • with tash
  • online date
  • so i watched while cloé slept
  • with dan
  • with nadia
  • woke up super early
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro