RSS feed for Devon

Devon has logged 71 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Altered States

Altered States

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Predatory Instinct

Predatory Instinct

2011
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dark Waters

Dark Waters

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Eggshells

Eggshells

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Grapes of Death

The Grapes of Death

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Paperhouse

Paperhouse

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Butterfly

Butterfly

1974
×
★★★★
Edit this entry  
24
Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Room

The Room

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Boro in the Box

Boro in the Box

2011
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Wild Boys

The Wild Boys

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Laid an Egg

Death Laid an Egg

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reflections of Evil

Reflections of Evil

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Foxfur

Foxfur

2012
×
Read the review Edit this entry  
30
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Messiah of Evil

Messiah of Evil

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Perfume of the Lady in Black

The Perfume of the Lady in Black

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Hero

Hero

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
November

November

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Hole in My Heart

A Hole in My Heart

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
20
Ink

Ink

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry