RSS feed for Devon
  • Santa Sangre

    Santa Sangre

    ★★★★½

    Alejandro Jodorowsky's psychedelic slasher is an absolute masterwork of surrealist cinema. Beautiful, tragic, horrific and humorous all at once, this film is a darkly spiritual experience filled with lush visuals and an amazing original score by Simon Boswell. It's likely to strange and disturbing for many but Santa Sangre nonetheless is an absolutely transcendent work of art.

  • The Strange Color of Your Body's Tears

    The Strange Color of Your Body's Tears

    ★★★½

    (ASMR) Giallo Roleplay - Broken Glass, Zippers, Crumpled Paper, Soft Whispers (WARNING: Creepy)

  • The Witch

    The Witch

    ★★★★½

    Spooktober 2019 - Day 9

    Robert Eggers' debut feature is a gut wrenching, highly unsettling work of colonial terror. The themes of familial destruction and religious mania as well as patriarchal control bring to mind future modern horror classics Hereditary and Midsommar. Anya-Taylor Joy brings an absolutely stellar performance as Thomasin as does the supporting cast. The cinematography and hauntingly dissonant score similarly set a bleak and disturbing tone. The last 25 minutes alone make this more than worth watching.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★½

    Spooktober 2019 - Day 8

    Robert Eggers' surreal, sea sick, sophomore feature (try saying that five times fast) is absolutely one of the best films of the year. A nightmarish but darkly funny tale of repression, masculinity, insanity and guilt. Robert Pattinson and Willem Defoe both give Oscar worthy performances and the black and white cinematography is stunning to look even while also being repulsive. A cult classic in the making and a movie people will still be talking about for years to come.

  • Lake Mungo

    Lake Mungo

    ★★★★½

    Spooktober - Day 7

    Lake Mungo is probably one of the most emotionally devastating horror films I've ever seen. There were moments in this film that hit so close to home when it came to my own personal experiences with grief and loss. Just the way the family, particularly the mother can't believe Alice has died. The way the father asks to see the body to give him closure but the mother refuses to because she is afraid it will…

  • Prince of Darkness

    Prince of Darkness

    ★★★½

    Spootober 2019 - Day 6

    The final entry in John Carpenter's thematic "Apocalypse" trilogy (which also included the cult classics "The Thing" and "In the Mouth of Madness" "Prince of Darkness" is a bit of a mess and rather loopy but in a way that's mostly quite lovable.

    Carpenter filled "Darkness" with as many ideas as possible making a movie that is overflowing with weird, gross and creepy imagery. Luckily it's contained with a genuinely interesting plot that seems like…

  • Ring of Bright Water

    Ring of Bright Water

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I'm pretty sure I rented this as a kid blindly and was horrified by the damn ending and I repressed ever watching it until someone mentioned it on Twitter lmfao.

  • Tetsuo: The Iron Man

    Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

    Spooktober 2019 - Day 5

    This was probably one of the most bizarre movies I've ever watched and considering the amount of weird shit I watch that's saying something. Try as you might, you'll never be able to have a rational understanding of what the hell is going on so don't even bother. A completely bonkers and flat out repulsive ride through industrial cyberpunk hell.

    The score and stop motion effects are worth the price of admission alone. A little…

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★★

    Martin Scorcese and Paul Schrader tried to warn us about incels but did we listen noooo.

  • Opera

    Opera

    ★★★★

    Spooktober 2019 - Day 4

    Often considered the last of his truly great films (although still somewhat divisive) Dario Argento's Opera is probably one of his most mean spirited films featuring numerous scenes of upsetting cruelty and violence of both the physical and emotional variety.

    And yet in contrast to the nihilistic "torture porn" subgenre that features similar acts of depraved violence, Opera in the end doesn't feel draining or exhausting but rather enthralling and cathartic. In contrast to the…

  • The Grapes of Death

    The Grapes of Death

    ★★★½

    I keep going back on forth with the rating for this one. At first I really liked it and then I think that it was just okay but then I remember some of the movies more brilliant moments and the intense melancholy atmosphere and I end up really liking it again. Also, there's that one quote in the movie that makes me think the whole thing was just an allegory for fascism. Maybe I should rewatch this?

  • Vampyros Lesbos

    Vampyros Lesbos

    ★★★★

    Spooktober 2019 - Day 3

    On the surface, Jess Franco's psychedelic, psychosexual cult hit seems like a beautifully shot but ultimately surface slice of Euroschlock horror but digging deeper there is definitely a bit more going on underneath the surface. Themes of repressed sexuality and oppressive sexual norms are touched upon and the film is full of odd, cryptic symbolism like scorpions and butterflies, kites, mirrors and of course the color red, here symbolizing both blood as well as love…