RSS feed for Devon

Devon has written 70 reviews for films during 2018.

  • Transformers: Revenge of the Fallen

    Transformers: Revenge of the Fallen

    ½

    "It is a tale told by an idiot, full of sound and fury, signifying nothing.” - William Shakespeare, Macbeth

  • Tenebre

    Tenebre

    ★★★★

    Holy shit, I was expecting a lot out of this movie but I was not expecting this. This movie is essentially to gialli what Scream is to slashers. A genre deconstruction that also serves as a scathing self criticism. Also probably Dario Argento's most brutal movie in terms of violence, at least from what I've seen so far so the faint of heart should proceed with caution. It also has one of the most outright gonzo twist endings ever. It's…

  • Mom's Got a Date with a Vampire

    Mom's Got a Date with a Vampire

    For some inexplicable reason when I was a kid, the program guide listed this movie as being rated R for the longest time. To this day, I have no idea why.

  • Life-Size

    Life-Size

    I haven't watched this since I was a kid but I thought it was kind of dumb even then and thus I award it one star.

    EDIT: Apparently the person who directed this also directed the slasher movie House on Sorority Row. What the fuck?

  • Four Flies on Grey Velvet

    Four Flies on Grey Velvet

    ★★★★

    I was surprised at how downright impressed I was with this movie. I think this might be one of Dario Argento's best. Most people would say Deep Red was where Argento came into his own as a director but I'd argue that he was at least getting their with this one. There's some great editing and cinematography particularly in the beginning jam session and the scene where the hero Roberto goes through red curtains which features some very interesting changes…

  • Up in the Air

    Up in the Air

    ★★★★

    A bittersweet and heartfelt dramedy with great performances about the importance of relationships and vulnerability. Despite the lead character's abrasiveness and his rather ethically questionable career choice he remains sympathetic and compelling throughout thanks to Clooney's incredibly charismatic performance. Anna Kendrick also deserves props for her nuanced and heart tugging role as Clooney's reluctant colleague. A to notch screenplay also prevents the story from ever going stale. Overall an insightful and compelling look at a flawed but strangely endearing character.

  • Altered States

    Altered States

    ★★★★

    A total mind bending freakout of a movie with a surprisingly human core, this is as much a fascinating character study of a man obsessed with the search for truth as it is a psychological sci-fi horror. Also contains a psychedelic climax that 's almost as spectacular as the sequences in 2001: A Space Odyssey and Annihilation. I'm definitely going to add Ken Russel's name to the list of director's I need to investigate further.

  • Predatory Instinct

    Predatory Instinct

    ½

    Yeah, I couldn't make it through this one. There were parts of it that were so bad that they were funny but even the funny parts weren't even good enough to warrant sitting through the mindnumbing terribleness of this film.

    Terrible handheld camerawork, awful acting, reprehensible characters, dialog that was cringe worthy when it wasn't inaudible (even the closed captions weren't sure what was being said at times), loads of disgusting misogyny along with occasional flirtations with homophobia and transphobia,…

  • Dark Waters

    Dark Waters

    ★★★

    I honestly can't say this is a great movie. I'm not sure if I can really say this is a good movie. The acting ranges from supbar to just flat out bad in a lot of instances and the storyline is convoluted and sometimes just plain nonsensical. But I can safely say I don't think I was ever bored watching this bizarre and fascinating mess. There's enough genuinely weird and creepy imagery here that I couldn't stop watching it despite…

  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

    Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key

    ★★★½

    Hooptober 5.0

    This absorbingly decadent giallo has more twists and turns than a bowl of corkscrew pasta. Infectiously unapologetic in it's own nastiness, this a movie where terrible people do terrible things to each other including but not limited to murder, betrayal, abuse, humiliation and blackmail. Nobody is a good guy in this movie and we're less involved in the film out of concern for them and more to see where the movie's winding mountain road of a plot goes next.

  • Eggshells

    Eggshells

    ★★★★

    Hooptober 5.0

    Haha, I chose Tobe Hooper's sole non-horror film to review for Hooptober! Aren't I clever and edgy?

    Anyway, I was really prepared to not like this film. I was utterly prepared for this movie to be a contrived and dated relic of the sixties but I still hoped the part of my brain that thought this would be good would be right. Surprisingly, although this movie is very much a product of it's time, it's not bad at…

  • Spider Baby

    Spider Baby

    ★★★½

    Hooptober 5.0

    Spider Baby may not be the "the Maddest Story Ever Told" as it's alternate title suggests but it's still pretty damn weird. A precursor to "hixploitation" horror films such as The Texas Chainsaw Massacre and The Hills Have Eyes, Spider Baby feels somewhat like a demented Southern Gothic version of The Addams Family with it's odd mixture of taboo subject matter and self aware camp. Still creepy and at times morbidly funny today, Spider Baby is a fun choice for a Halloween night in.