2018

Devon Devon’s year in review

Highest rated films

  • Black Panther

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Persona

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Let the Right One In

    ★★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★½

  • Blue Velvet

    ★★★★½

  • Sing Street

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Y Tu Mamá También

    ★★★★½

  • Columbus

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Strangers on a Train

    ★★★★½

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • Beasts of the Southern Wild

    ★★★★½

  • Waltz with Bashir

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 71 Films watched
  • 5.9 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Beasts of the Southern Wild

Jan 12

Most Watched

Up in the Air

twice

Last Film

Tenebre

Nov 3

Genres, Countries & Languages

Drama
39 films
Horror
26 films
Thriller
18 films
Romance
13 films
Mystery
12 films
Fantasy
11 films
Crime
6 films
Comedy
6 films
Adventure
4 films
Action
3 films
USA
31 films
Italy
13 films
France
12 films
UK
6 films
Germany
5 films
Japan
4 films
Sweden
4 films
Poland
2 films
Denmark
2 films
Iran
1 film
English
45 films
Italian
13 films
German
10 films
French
9 films
Swedish
4 films
Russian
3 films
Spanish
3 films
Japanese
3 films
Korean
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 39 Added 2068

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Devon’s most liked review

Dragon Ball Z: Bojack Unbound

★★½

This episode of Bojack Horseman sure was weird.

More reviews

Devon’s most liked list

Surreal Horror

Horror that relies on strange and bizarre imagery and atmosphere to frighten the audience rather than conventional tropes. Suggestions are welcome!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

An Ant's Life
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Black Panther
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

Predatory Instinct

Films Devon watched in 2018

  • Tenebre
  • Four Flies on Grey Velvet
  • Up in the Air
  • Up in the Air
  • Altered States
  • Predatory Instinct
  • Philomena
  • Dark Waters
  • Your Vice Is a Locked Room and Only I Have the Key
  • Eggshells
  • Spider Baby
  • The Grandmother
  • The Grapes of Death
  • Eyes Without a Face
  • Paperhouse
  • House
  • Goodnight Mommy
  • Butterfly
  • Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life
  • The Room
  • Boro in the Box
  • The Wild Boys
  • Death Laid an Egg
  • Possibly in Michigan
  • Let's Scare Jessica to Death
  • Reflections of Evil
  • Center Jenny
  • Foxfur
  • 964 Pinocchio
  • Deep Red
  • Messiah of Evil
  • The Perfume of the Lady in Black
  • Columbus
  • The Double Life of Véronique
  • Swiss Army Man
  • Suspiria
  • Inferno
  • (500) Days of Summer
  • Hereditary
  • Hero
  • Y Tu Mamá También
  • The Celebration
  • The Piano
  • Bonnie and Clyde
  • Persona
  • November
  • A Hole in My Heart
  • The 400 Blows
  • David Lynch: The Art Life
  • Ink
  • Strangers on a Train
  • Rome, Open City
  • Phenomena
  • Body of Evidence
  • Sing Street
  • Blue Velvet
  • A Separation
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Paris, Texas
  • The Secret in Their Eyes
  • Osuofia in London
  • Black Panther
  • An Ant's Life
  • Who Killed Aliyah?
  • A Prophet
  • The Shape of Water
  • Let the Right One In
  • Waltz with Bashir
  • The Lives of Others
  • The Blackcoat's Daughter
  • Beasts of the Southern Wild

World Map

Highly rated films Devon is yet to see

  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • Shoplifters
  • Burn the Stage: The Movie

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more