2019

Devon Devon’s year in review

Highest rated films

  • Parasite

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Wings of Desire

    ★★★★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★½

  • The Witch

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • Mandy

    ★★★★½

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

    ★★★★½

  • Don't Look Now

    ★★★★½

  • Picnic at Hanging Rock

    ★★★★½

  • Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

  • In Fabric

    ★★★★½

  • Hour of the Wolf

    ★★★★½

  • Cure

    ★★★★½

  • Lake Mungo

    ★★★★½

  • Santa Sangre

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 60 Films watched
  • 5 Average per month
  • 1.2 Average per week

Milestones

First Film

Wild at Heart

Jan 20

Last Film

Akira

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Horror
35 films
Drama
25 films
Thriller
24 films
Mystery
23 films
Fantasy
12 films
Comedy
10 films
Romance
8 films
Sci Fi
6 films
Animation
5 films
Crime
5 films
USA
20 films
Italy
12 films
Japan
8 films
UK
6 films
Germany
6 films
France
6 films
Spain
5 films
Canada
3 films
Mexico
3 films
Australia
2 films
English
34 films
French
11 films
Italian
10 films
Japanese
9 films
Spanish
6 films
German
5 films
Chinese
2 films
Swedish
2 films
Thai
1 film
Korean
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 60 Added 1176

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Devon’s most liked review

Mandy

★★★★½

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

Mandy breaks down the barriers between "high" and "low" art, merging the influences of pulp icons such as John Carpenter and Dario Argento as well as art house maestros such as David Lynch and Stanley Kubrick while still creating it's own psychedelic, blood caked nightmare vision. Despite having scenes that…

More reviews

Devon’s most liked list

The Ethereal Feminine

I love this sort of aesthetic. Hard to pin down but it always interests me. Films with a dreamy or otherwordly aesthetic that also just feel very femme somehow.

Recommendations are very welcome!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Cans Without Labels
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

The Catcher in the Rye
Average weighted rating:

2.0

Films Devon watched in 2019

  • Akira
  • In Fabric
  • Santa Sangre
  • Knives Out
  • Syndromes and a Century
  • Parasite
  • The Witch
  • The Lighthouse
  • Vertigo
  • Lake Mungo
  • Prince of Darkness
  • Tetsuo: The Iron Man
  • Opera
  • Cans Without Labels
  • Vampyros Lesbos
  • Lisa and the Devil
  • StageFright: Aquarius
  • Luz
  • Suicide Club
  • Kaili Blues
  • The Iron Rose
  • Footprints
  • Wax, or The Discovery of Television Among the Bees
  • The Lair of the White Worm
  • Apocalypse After
  • Islands
  • Midsommar
  • Toy Story 4
  • Munchausen
  • Picnic at Hanging Rock
  • Enemy
  • Death Walks at Midnight
  • Don't Look Now
  • Knife+Heart
  • Gozu
  • Sun Choke
  • The Case of the Bloody Iris
  • The Bloodstained Shadow
  • Don't Torture a Duckling
  • Cure
  • The Catcher in the Rye
  • Chungking Express
  • Angel's Egg
  • Fish Tank
  • Baby Face
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Us
  • Possum
  • Wings of Desire
  • Hour of the Wolf
  • Keyhole
  • Hanagatami
  • Branded to Kill
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Braid
  • All the Colors of the Dark
  • Mandy
  • Suspiria
  • The House of the Laughing Windows
  • Wild at Heart

World Map

Highly rated films Devon is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bring the Soul: The Movie
  • Cleaners
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more