Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
01
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Boy Called Christmas

A Boy Called Christmas

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Toby Dammit

Toby Dammit

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Post

The Post

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
13
Apocalypto

Apocalypto

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Travellers and Magicians

Travellers and Magicians

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monster House

Monster House

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ju-on: The Grudge

Ju-on: The Grudge

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Gangs of Wasseypur - Part 2

Gangs of Wasseypur - Part 2

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gangs of Wasseypur - Part 1

Gangs of Wasseypur - Part 1

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Sonata

Tokyo Sonata

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Brothers Bloom

The Brothers Bloom

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Orca Vs. Great White

Orca Vs. Great White

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Girl Next Door

The Girl Next Door

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry