Peter has logged 120 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Edit this entry  
31
Starstruck

Starstruck

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Clue

Clue

1985
×
Read the review Edit this entry  
24
The Silent Partner

The Silent Partner

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Good Lord Bird

The Good Lord Bird

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Grass Is Greener

The Grass Is Greener

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Bell, Book and Candle

Bell, Book and Candle

1958
×
★★★
Edit this entry  
31
Uninvited

Uninvited

1988
×
Read the review Edit this entry  
26
Ooze

Ooze

2018
×
Read the review Edit this entry  
23
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dagon

Dagon

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Don't Look Now

Don't Look Now

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
It's Alive

It's Alive

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Needful Things

Needful Things

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Real Life

Real Life

1979
×
★★★½
Edit this entry  
16
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
Edit this entry  
12
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nausicaä of the Valley of the Wind

Nausicaä of the Valley of the Wind

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wretched

The Wretched

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Waitress

Waitress

2007
×
★★★
Edit this entry  
29
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Mermaids

Mermaids

1990
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Stuff

The Stuff

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dead Dicks

Dead Dicks

2019
×
Edit this entry  
25
Uncle Peckerhead

Uncle Peckerhead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
It Wasn't the Right Mountain, Mohammad

It Wasn't the Right Mountain, Mohammad

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Catgot

Catgot

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Average Happiness

Average Happiness

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Zillas Have a Picnic

The Zillas Have a Picnic

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Physics of Sorrow

The Physics of Sorrow

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Shoreline

The Shoreline

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Machini

Machini

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Homeless Home

Homeless Home

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
10 000 Ugly Inkblots

10 000 Ugly Inkblots

2020
×
★★★½
Edit this entry  
20
Night Shift

Night Shift

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Unraveled

Unraveled

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Fox & the Pigeon

The Fox & the Pigeon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
100.000 Acres of Pine

100.000 Acres of Pine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wellspring and the Tower

The Wellspring and the Tower

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry