Sort by

julia has logged 152 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★
Edit this entry  
02
Durval Records

Durval Records

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Midnight

Midnight

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Invisible Life

Invisible Life

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Reflexões de um Liquidificador

Reflexões de um Liquidificador

2010
×
★★★★
Edit this entry  
23
Vai Que Dá Certo

Vai Que Dá Certo

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Playdurizm

Playdurizm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Night House

The Night House

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
History of the Occult

History of the Occult

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Next Victim

The Next Victim

1983
×
★★★★
Edit this entry  
08
Alice

Alice

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★
Edit this entry  
07
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
01
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

Straight Outta Nowhere: Scooby-Doo! Meets Courage the Cowardly Dog

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
Raw

Raw

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Tinker Bell

Tinker Bell

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Contagion

Contagion

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Irma Vep

Irma Vep

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Playing

Playing

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Strawberry Mansion

Strawberry Mansion

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Final Destination 3

Final Destination 3

2006
×
★★★★
Edit this entry  
28
Final Destination

Final Destination

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Titanic

Titanic

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vatel

Vatel

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Kung Fu Panda 3

Kung Fu Panda 3

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry