Sort by

DrRudyBlatnoyd has logged 284 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dune

Dune

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rabbits

Rabbits

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Edit this entry  
22
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Braveheart

Braveheart

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Akira

Akira

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry