Sort by

Gwen has logged 68 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Collateral

Collateral

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alien³

Alien³

1992
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stupids

The Stupids

1996
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Visions of Eight

Visions of Eight

1973
×
★★★
Edit this entry  
27
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★
Edit this entry  
24
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★½
Edit this entry  
24
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★
Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
Edit this entry  
22
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Edit this entry  
22
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Blob

The Blob

1958
×
★★★½
Edit this entry  
21
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
21
The Killing

The Killing

1956
×
★★½
Edit this entry  
20
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★
Edit this entry  
19
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Edit this entry  
19
Manos: The Hands of Fate

Manos: The Hands of Fate

1966
×
½
Edit this entry  
19
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★
Edit this entry  
18
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★
Edit this entry  
18
Faust

Faust

1926
×
★★★
Edit this entry  
17
Jason X

Jason X

2001
×
★½
Edit this entry  
17
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★½
Edit this entry  
16
Auntie Mame

Auntie Mame

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mother of George

Mother of George

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Logan

Logan

2017
×
★★½
Edit this entry  
15
Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

Samurai II: Duel at Ichijoji Temple

1955
×
★★½
Edit this entry  
15
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
14
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Read the review Edit this entry  
13
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★½
Edit this entry  
12
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Silence

Silence

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Insiang

Insiang

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Night to Remember

A Night to Remember

1958
×
★★★
Edit this entry  
08
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Edit this entry  
07
It Comes at Night

It Comes at Night

2017
×
★★★½
Edit this entry