Sort by

Jonathan has logged 173 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bourne Identity

The Bourne Identity

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shin Godzilla

Shin Godzilla

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason Bourne

Jason Bourne

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Our Kind of Traitor

Our Kind of Traitor

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mr. Holmes

Mr. Holmes

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Café Society

Café Society

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Independence Day: Resurgence

Independence Day: Resurgence

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
American Gangster

American Gangster

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
Read the review Edit this entry  
16
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Guest

The Guest

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Bronson

Bronson

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
London Has Fallen

London Has Fallen

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Boy in the Striped Pyjamas

The Boy in the Striped Pyjamas

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hush

Hush

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
My Girl

My Girl

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Babel

Babel

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Youth

Youth

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Crash

Crash

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Love & Friendship

Love & Friendship

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
Maggie's Plan

Maggie's Plan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry