2018

dryaner dryaner’s year in review

Highest rated films

  • A Quiet Place

    ★★★★

  • Tomb Raider

    ★★★½

  • Annihilation

    ★★★

  • Pacific Rim: Uprising

    ★★★

  • Rampage

    ★★★

  • I Can Only Imagine

    ★★★

  • Frozen

    ★★★★½

  • The Greatest Showman

    ★★★★

  • Mission: Impossible

    ★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★½

  • Coco

    ★★★½

  • Watchmen

    ★★★½

  • Hell or High Water

    ★★★½

  • The Girl with All the Gifts

    ★★★½

  • Fair Game

    ★★★½

  • Atomic Blonde

    ★★★

  • Now You See Me 2

    ★★★

  • Ghost in the Shell

    ★★★

  • The Mummy

    ★★★

  • Transformers: The Last Knight

    ★★★

  • Millennium Actress

    ★★★

  • Mom and Dad

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 31 Films watched
  • 2.6 Average per month
  • 0.6 Average per week

Milestones

First Film

The Girl with All the Gifts

Aug 31

Last Film

Transformers: The Last Knight

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Action
14 films
Adventure
13 films
Sci Fi
13 films
Thriller
12 films
Drama
9 films
Fantasy
8 films
Comedy
6 films
Horror
6 films
Animation
4 films
Family
4 films
USA
26 films
UK
7 films
China
4 films
Japan
4 films
Canada
4 films
Australia
3 films
Hong Kong
2 films
India
1 film
English
30 films
Spanish
4 films
French
4 films
Russian
3 films
Japanese
2 films
Portuguese
2 films
German
2 films
Swedish
1 film
Cantonese
1 film
Chinese
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 8 Added 63

Watchlist

Stars

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Coco
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

The Shape of Water
Average weighted rating:

3.7

Most Obscure

The Gateway
Average weighted rating:

2.4

Films dryaner watched in 2018

  • Transformers: The Last Knight
  • Pacific Rim: Uprising
  • The Greatest Showman
  • Mission: Impossible
  • Tomb Raider
  • I Can Only Imagine
  • The Hitman's Bodyguard
  • Atomic Blonde
  • The Darkest Minds
  • Rampage
  • Ghost in the Shell
  • Annihilation
  • A Quiet Place
  • Ghostbusters
  • Automata
  • How It Ends
  • The Gateway
  • Coco
  • Hell or High Water
  • The Shape of Water
  • The Mummy
  • Mom and Dad
  • A Wrinkle in Time
  • Watchmen
  • Now You See Me 2
  • Frozen
  • Fair Game
  • Madagascar
  • Cargo
  • Millennium Actress
  • The Girl with All the Gifts

World Map

Highly rated films dryaner is yet to see

  • James Acaster: Repertoire
  • Dominion
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Daniel Sloss: Live Shows
  • Minding the Gap
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City
  • The Guy Who Didn't Like Musicals

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more