2019

dryaner dryaner’s year in review

Highest rated films

  • Avengers: Endgame

    ★★★★½

  • Captain Marvel

    ★★★½

  • Glass

    ★★★½

  • Klaus

    ★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★★½

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★½

  • Shazam!

    ★★★

  • In the Tall Grass

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Return of the King

    ★★★★★

  • Inside Out

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★★½

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Fargo

    ★★★★

  • Jurassic World

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

  • Your Name.

    ★★★★

  • Aquaman

    ★★★★

  • Bumblebee

    ★★★★

  • Stargate

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 80 Films watched
  • 6.7 Average per month
  • 1.5 Average per week

Milestones

First Film

Jurassic World

Jan 1

Last Film

Klaus

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Adventure
39 films
Action
38 films
Sci Fi
36 films
Drama
21 films
Comedy
20 films
Family
17 films
Thriller
15 films
Fantasy
13 films
Animation
13 films
Romance
7 films
USA
72 films
UK
5 films
China
3 films
New Zealand
3 films
Japan
2 films
Canada
2 films
Germany
2 films
Australia
2 films
Colombia
1 film
Mexico
1 film
English
77 films
Spanish
7 films
French
5 films
Japanese
5 films
Chinese
4 films
Russian
3 films
Norwegian
3 films
Swedish
2 films
Xhosa
2 films
Korean
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 7 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

2036 Origin Unknown
Average weighted rating:

2.0

Most Popular

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

Aliens of the Deep
Average weighted rating:

2.9

Films dryaner watched in 2019

  • Klaus
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Santa Clause 2
  • The Empire Strikes Back
  • Noelle
  • Star Wars
  • Shazam!
  • The Rundown
  • Happy Death Day
  • The Knight Before Christmas
  • Aliens of the Deep
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Kid Who Would Be King
  • Upgrade
  • Stargate
  • Aniara
  • The Little Mermaid
  • Overboard
  • Mission: Impossible II
  • Solo: A Star Wars Story
  • Tarzan
  • Midnight Special
  • In the Tall Grass
  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
  • Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald
  • Z for Zachariah
  • Inside Out
  • Robin Hood
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Bumblebee
  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
  • One Hundred and One Dalmatians
  • Mortal Engines
  • Aquaman
  • Bad Times at the El Royale
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Mary Poppins Returns
  • The Lord of the Rings: The Return of the King
  • Courageous
  • The Meg
  • Mary Poppins
  • The Lego Movie 2: The Second Part
  • A Star Is Born
  • Wonder
  • Monsters, Inc.
  • Despicable Me
  • Your Name.
  • Glass
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • The Space Between Us
  • The Wandering Earth
  • Salyut-7
  • Avengers: Endgame
  • The Hurricane Heist
  • Avengers: Infinity War
  • Skyscraper
  • Captain Marvel
  • Geostorm
  • Venom
  • Alpha
  • Doctor Strange
  • Fargo
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Fantastic Mr. Fox
  • Deadpool 2
  • Ant-Man and the Wasp
  • Ready Player One
  • Roma
  • Maze Runner: The Death Cure
  • Maze Runner: The Scorch Trials
  • Bird Box
  • A Cure for Wellness
  • IO
  • 2036 Origin Unknown
  • Forever My Girl
  • American Made
  • Jurassic World: Fallen Kingdom
  • Finding Nemo
  • Jurassic World

World Map

Highly rated films dryaner is yet to see

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Daniel Sloss: X
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • Bring the Soul: The Movie
  • For Sama
  • Cleaners
  • Primal

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more