Highest rated films

  • Enola Holmes

    ★★★½

  • The Old Guard

    ★★★

  • My Spy

    ★★★

  • I Still Believe

    ★★★

  • The Lion King

    ★★★★★

  • Aladdin

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Joker

    ★★★½

  • Midsommar

    ★★★½

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★½

  • Room

    ★★★½

  • The Platform

    ★★★½

  • Monsters University

    ★★★½

  • Alita: Battle Angel

    ★★★½

  • Kung Fu Panda

    ★★★½

  • Color Out of Space

    ★★★½

  • The Karate Kid

    ★★★½

  • Mary and the Witch's Flower

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 73 Films watched
  • 7.3 Average per month
  • 1.7 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Last Jedi

Jan 1

Last Film

Equals

Oct 25

Genres, Countries & Languages

Sci Fi
28 films
Adventure
24 films
Comedy
24 films
Family
23 films
Action
23 films
Drama
23 films
Thriller
14 films
Horror
13 films
Animation
12 films
Fantasy
10 films
USA
61 films
Canada
17 films
UK
7 films
China
4 films
Germany
3 films
Japan
3 films
Spain
3 films
Ireland
2 films
South Korea
2 films
France
2 films
English
71 films
Italian
6 films
French
6 films
Spanish
5 films
Japanese
5 films
Russian
4 films
German
4 films
Chinese
2 films
Arabic
2 films
Hindi
1 film

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 0

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

dryaner’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Artemis Fowl
Average weighted rating:

1.3

Most Popular

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Most Obscure

Cooking with Bill: PrestoVeg
Average weighted rating:

2.9

Films dryaner watched in 2020

  • Equals
  • The Karate Kid
  • My Spy
  • Terminator: Dark Fate
  • Logan Lucky
  • Extinction
  • Dark Phoenix
  • The Babysitter
  • Ad Astra
  • The Old Guard
  • Enola Holmes
  • Anna
  • Kung Fu Panda
  • Time Trap
  • Murder Mystery
  • Top Gun
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Overlord
  • In the Shadow of the Moon
  • Definitely, Maybe
  • Knives Out
  • The Predator
  • Double Jeopardy
  • I Still Believe
  • The Healer
  • Artemis Fowl
  • The Good Dinosaur
  • Hercules
  • Replicas
  • Color Out of Space
  • The Vast of Night
  • The Lion King
  • Cooking with Bill: PrestoVeg
  • Cooking with Bill: Smoothie
  • Cooking with Bill: Sushi
  • Cooking with Bill: Damasu 950
  • Zygote
  • Gdansk: Part One
  • Kapture: Fluke
  • Firebase
  • Rakka
  • Cars
  • Monsters University
  • Around the World in 80 Days
  • Godzilla: King of the Monsters
  • Godzilla
  • The Lion King
  • Code 8
  • Parasite
  • The Nut Job
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Big Fat Liar
  • 102 Dalmatians
  • The Platform
  • No Reservations
  • Frozen II
  • Blank Check
  • The Rookie
  • 101 Dalmatians
  • Escape to Witch Mountain
  • Room
  • The Endless
  • God's Not Dead: A Light in Darkness
  • Swiss Family Robinson
  • Midsommar
  • Alita: Battle Angel
  • Joker
  • Aladdin
  • Mary and the Witch's Flower
  • Spider-Man: Far from Home
  • Aladdin
  • Star Wars: The Rise of Skywalker
  • Star Wars: The Last Jedi

World Map

Highly rated films dryaner is yet to see

  • Ben Platt: Live from Radio City Music Hall
  • Middleditch & Schwartz
  • David Byrne's American Utopia
  • The Three Deaths of Marisela Escobedo
  • What the Constitution Means to Me
  • The Seventh Annual 'On Cinema' Oscar Special
  • Chunky Shrapnel
  • Minari

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more