2018

Pink⚸Meanie Pink⚸Meanie’s year to date

Pink⚸Meanie’s highest rated films

  • Confessions

    ★★★★★

  • Step Brothers

    ★★★★★

  • A Goofy Movie

    ★★★★★

  • Lady Terminator

    ★★★★★

  • Killing Spree

    ★★★★★

  • Ghost in the Shell 2: Innocence

    ★★★★★

  • Ohyaku: The Female Demon

    ★★★★½

  • Trick 'r Treat

    ★★★★½

  • Tales of Halloween

    ★★★★½

  • The Death, Dad & Son

    ★★★★½

  • Hybrids

    ★★★★½

  • Hereditary

    ★★★★½

  • Child of Peach

    ★★★★½

  • White of the Eye

    ★★★★½

  • Electric Dragon 80.000 V

    ★★★★½

  • Relics: Einstein's Brain

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 301 Films watched
  • 25.1 Average per month
  • 6 Average per week

Milestones

First Film

Temple

Jan 2

Last Film

A Christmas Horror Story

Dec 8

Featured lists

The 2018 Cult Movie Challenge

Pink⚸Meanie

Well, I came up short last year, but what the hell let's…

  • Count Dracula's Great Love
  • The Legacy
  • Ghost in the Shell 2: Innocence
  • Heaven Sword and Dragon Sabre
  • Death Occurred Last Night
  • Fight for Your Life
  • Contraband
  • The Addiction
  • Fleshpot on 42nd Street
  • A Lamb in Despair
  • Run, Man, Run
  • Bloodmoon
  • Cruise Into Terror
  • Caltiki, the Immortal Monster
  • Firewalker
  • Gor
  • Shatter Dead
  • Blood Orgy of the She-Devils
  • Poison for the Fairies
  • Undefeatable

Genres, Countries & Languages

Horror
156 films
Thriller
88 films
Comedy
60 films
Drama
53 films
Action
44 films
Sci Fi
39 films
Fantasy
33 films
Documentary
29 films
Crime
25 films
Mystery
23 films
USA
171 films
UK
23 films
Japan
21 films
Italy
18 films
Canada
14 films
France
9 films
India
6 films
Hong Kong
6 films
Germany
5 films
Spain
5 films
English
240 films
Japanese
21 films
Italian
19 films
Spanish
16 films
German
15 films
French
10 films
Cantonese
8 films
Hindi
7 films
Chinese
4 films
Russian
4 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 51 Added 177

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Pink⚸Meanie’s most liked review

Contraband

★★★★½

A late poliziotteschi, filled with the grit and grime of the style. But this being a Fulci, he still manages to fit in a few scenes of his signature hazy dream-like otherworldly style and plenty of brutal gore, plus an excellent Fabio Frizzi score. I'd wager it's the goriest euro-crime…

More reviews

Pink⚸Meanie’s most liked list

The Big Huge List of Bollywood Horror

Horror and maybe some thriller from the oft overlooked corners of Indian cinema.

I'm a collector of Bollywood horror, so I don't know why I haven't created this list before (probably because Scumbalina already has a great list) but I've been adding a bunch to LB recently, so figured now is a good time to start this list.

Suggestions welcome!!

More lists

Highs and Lows

Highest Average

My Neighbor Totoro
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Atlantic Rim
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

A Quiet Place
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Birth Of Separation

Films watched in 2018

  • A Christmas Horror Story
  • Tales from the QuadeaD Zone
  • Milo
  • The Muthers
  • Krampus
  • Insidious: Chapter 3
  • They Have Changed Their Face
  • Ator, the Fighting Eagle
  • Ernest Saves Christmas
  • Killer Fish
  • The Day Time Ended
  • Lords of the Deep
  • Atlantic Rim
  • Fatal Lessons: The Good Teacher
  • Bad to the Bone
  • Mac and Me
  • Evil Cat
  • Metalstorm: The Destruction of Jared-Syn
  • The Frozen Ghost
  • Deadly Prey
  • Ohyaku: The Female Demon
  • Mom and Dad
  • She-Devils on Wheels
  • Passionate Killing in the Dream
  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown
  • Trick 'r Treat
  • Tales of Halloween
  • Children of the Corn
  • Hell House LLC II: The Abaddon Hotel
  • WNUF Halloween Special
  • Hocus Pocus
  • The Barn
  • Anchorman: The Legend of Ron Burgundy
  • Hell House
  • Halloween: Resurrection
  • Weird Woman
  • Troma's War
  • Assault! Jack the Ripper
  • Trick or Treats
  • Bunnicula, the Vampire Rabbit
  • Halloween is Grinch Night
  • Halloween Safety
  • Terrified
  • Heretiks
  • Time Enforcer
  • Occupant
  • Floor 9.5
  • Crying Bitch
  • Maw
  • Hair Wolf
  • BFF Girls
  • The Guilty
  • The Witch in the Window
  • The Dark
  • Winston
  • The Subject
  • The Death, Dad & Son
  • Sog
  • Hybrids
  • All Your Favorite Shows!
  • Vengeance of the Zombies
  • Malevolent
  • Hell Fest
  • Unsane
  • The Voices
  • The Hatred
  • The Ritual
  • Hereditary
  • Summer of 84
  • Godzilla: Final Wars
  • The Hellcats
  • Cavegirl
  • God Forgives... I Don't!
  • Kung Fu Cult Master
  • The Boogens
  • Ghost Team
  • Pinocchio's Revenge
  • Meet the Parents
  • Lady Cocoa
  • Happy Death Day
  • It's Alive
  • Idiocracy
  • Chernobyl Diaries
  • An Extremely Goofy Movie
  • Tragedy Girls
  • 2Everything2Terrible2: Tokyo Drift
  • Everything Is Terrible!: The Movie
  • Long Time Dead
  • House of Voices
  • Whisper
  • Icarus
  • The Devil's Hand
  • Stepfather II
  • Pulse
  • Human Experiments
  • Surf Nazis Must Die
  • And Soon the Darkness
  • A Good Wife
  • Forever Evil
  • Fast Company
  • Sukeban Deka The Movie
  • All the Queen's Horses
  • Child of Peach
  • Necromancy
  • Matango
  • White of the Eye
  • Virgins from Hell
  • Scream Queen Hot Tub Party
  • Joysticks
  • Dead & Buried
  • Doorways To Danger
  • The Kiss of the Vampire
  • Death Is Nimble, Death Is Quick
  • Dark Star
  • An American Hippie in Israel
  • Leprechaun 4: In Space
  • Confessions
  • Finders Keepers
  • Uncle Sam
  • A Quiet Place
  • Masterminds
  • The Night of Bloody Horror
  • The Devil's Rain
  • Step Brothers
  • My Neighbor Totoro
  • Pumpkinhead II: Blood Wings
  • White Noise
  • Return of the Boogeyman
  • Devil's Kiss
  • The Disaster Artist
  • Night of the Werewolf
  • Revenge of the Ninja
  • Killer Workout
  • Slave Girls from Beyond Infinity
  • The Newlydeads
  • Swiss Army Man
  • Desert of Fire
  • Five Dolls for an August Moon
  • Wheeler
  • Electric Dragon 80.000 V
  • Baby Mama
  • Hollywood Chainsaw Hookers
  • They Nest
  • Communion
  • Relics: Einstein's Brain
  • Making Fun: The Story of Funko
  • The Stepfather
  • Conton
  • Sorority Babes in the Slimeball Bowl-O-Rama
  • Cinderella 2000
  • When a Stranger Calls
  • A Goofy Movie
  • Nightmare
  • Stripped to Kill
  • The Specialist
  • Skyscraper
  • Dark Ride
  • Red-Headed Woman
  • The Survivor
  • Sharkansas Women's Prison Massacre
  • Little Evil
  • The First Film of Palestine
  • Robot Ninja
  • Savage Streets
  • It
  • Video Nasties: Moral Panic, Censorship & Videotape
  • The Strange Name Movie
  • The Final Terror
  • Samurai Cop
  • Birds of Prey
  • Life 2.0
  • Undefeatable
  • Gates of Heaven
  • Adventures of Electric Rod Boy
  • Endangered Species
  • Wendigo
  • Hellbent
  • The Carpenter
  • Haunting of Winchester House
  • Pulgasari
  • The Hollow
  • Poison for the Fairies
  • Evil Genius
  • Friend Request
  • Prom Night
  • Schlock
  • Lady Terminator
  • Cannibal Rollerbabes
  • Monster Camp
  • PEZheads - The Movie
  • Blood Orgy of the She-Devils
  • Home Movie
  • Shatter Dead
  • Dark Spirits
  • Dragon Bruce Lee, Part II
  • Chennai Express
  • Curse of the Man Who Sees UFOs
  • Gor
  • What We Do in the Shadows
  • The Blackcoat's Daughter
  • The Coven
  • The Thin Blue Line
  • The Beast in Heat
  • Pulse

See all 301

Highly rated films Pink⚸Meanie missed

  • Roma
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • The Favourite
  • Shoplifters
  • They Shall Not Grow Old

World Map

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more