Sort by

Day has logged 30 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
2012

2012

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Finding You

Finding You

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Final Account

Final Account

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
New Order

New Order

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dragon Inn

Dragon Inn

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★½
Edit this entry  
16
Profile

Profile

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cliff Walkers

Cliff Walkers

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
An Autumn Afternoon

An Autumn Afternoon

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Human Factor

The Human Factor

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Limbo

Limbo

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The Mummy

The Mummy

2017
×
Edit this entry