Sort by

Danielle has logged 521 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
La La Land

La La Land

2016
×
Read prior review Edit this entry  
30
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
West Side Story

West Side Story

1961
×
Edit this entry  
07
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Double Holiday

Double Holiday

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Seberg

Seberg

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Rocketeer

The Rocketeer

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Lez Bomb

Lez Bomb

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spies in Disguise

Spies in Disguise

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Waves

Waves

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Togo

Togo

2019
×
Edit this entry  
26
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
1917

1917

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Turkey Drop

Turkey Drop

2019
×
Edit this entry  
23
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Miller & Son

Miller & Son

2019
×
Edit this entry