RSS feed for David
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2018
×
★★
Edit this entry  
21
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
Edit this entry  
20
How Long Will I Love U

How Long Will I Love U

2018
×
★½
Edit this entry  
19
Get Out

Get Out

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Unsane

Unsane

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Dirty Harry

Dirty Harry

1971
×
★★★
Edit this entry  
22
The Dead Pool

The Dead Pool

1988
×
★★½
Edit this entry  
22
The Little Rascals

The Little Rascals

1994
×
Edit this entry  
22
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★
Edit this entry  
12
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Twisted Pair

Twisted Pair

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
19
Take Aim at the Police Van

Take Aim at the Police Van

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Rusty Knife

The Rusty Knife

1958
×
★★★
Edit this entry  
17
I Am Waiting

I Am Waiting

1957
×
★★★½
Edit this entry  
23
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★
Edit this entry  
20
Knife in the Water

Knife in the Water

1962
×
★★★★
Edit this entry  
04
Maison Ikkoku - Apartment Fantasy

Maison Ikkoku - Apartment Fantasy

1986
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★½
Edit this entry  
27
Bionicle: Mask of Light

Bionicle: Mask of Light

2003
×
★★★
Edit this entry  
15
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★
Edit this entry  
14
Tag

Tag

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Mighty Aphrodite

Mighty Aphrodite

1995
×
★★
Edit this entry  
06
Persona

Persona

1966
×
★★★½
Edit this entry  
03
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★½
Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ordet

Ordet

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Edit this entry  
13
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
21
A Whole World for a Little World

A Whole World for a Little World

2017
×
★½
Edit this entry  
13
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★
Edit this entry  
02
Three the Hard Way

Three the Hard Way

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Sun

Black Sun

1964
×
★★★
Edit this entry  
07
I Hate But Love

I Hate But Love

1962
×
★★★
Edit this entry  
06
The Warped Ones

The Warped Ones

1960
×
★★★½
Edit this entry  
04
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apocalypse

The Apocalypse

2013
×
★½
Edit this entry  
27
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
16
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry