RSS feed for David

David has logged 96 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ninja Terminator

Ninja Terminator

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Apocalypse

The Apocalypse

2013
×
★½
Edit this entry  
27
Intimidation

Intimidation

1960
×
★★★★
Edit this entry  
26
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
Edit this entry  
16
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Why Don't You Play in Hell?

Why Don't You Play in Hell?

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
El Mariachi

El Mariachi

1992
×
★★
Edit this entry  
01
The Man from Nowhere

The Man from Nowhere

2010
×
★★½
Edit this entry  
29
Tub

Tub

2010
×
★½
Edit this entry  
24
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Tape

Tape

2001
×
★★★
Edit this entry  
12
The Cradle Will Fall

The Cradle Will Fall

2004
×
★½
Edit this entry  
07
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★½
Edit this entry  
31
Ape

Ape

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
Edit this entry  
29
12 Gifts of Christmas

12 Gifts of Christmas

2015
×
★½
Edit this entry  
28
Zelig

Zelig

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
Deadfall

Deadfall

1993
×
★★
Edit this entry  
17
Antibody

Antibody

2002
×
★½
Edit this entry  
16
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★½
Edit this entry  
15
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★½
Edit this entry  
12
Project Shadowchaser II

Project Shadowchaser II

1994
×
★★
Edit this entry  
07
Hackers

Hackers

1995
×
★★
Edit this entry  
06
Vortex

Vortex

2001
×
★★
Edit this entry  
05
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
47 Meters Down

47 Meters Down

2017
×
★½
Edit this entry  
30
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Alice

Alice

1990
×
★★½
Edit this entry  
08
PlayTime

PlayTime

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★
Edit this entry  
26
8MM

8MM

1999
×
★½
Edit this entry  
19
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★½
Edit this entry  
05
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
26
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
23
Kong: Skull Island

Kong: Skull Island

2017
×
★★
Edit this entry  
20
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Edit this entry  
04
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★½
Read prior review Edit this entry  
24
Naked Gun 33⅓: The Final Insult

Naked Gun 33⅓: The Final Insult

1994
×
★★★
Edit this entry  
23
Night Wars

Night Wars

1988
×
★★½
Edit this entry  
18
Returner

Returner

2002
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Fargo

Fargo

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Disappearance of Haruhi Suzumiya

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Everyone Says I Love You

Everyone Says I Love You

1996
×
★★★
Edit this entry  
04
Fanny & Alexander

Fanny & Alexander

1982
×
★★★★★
Edit this entry