RSS feed for David
  • Island of Grace

    Island of Grace

    ½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    If you ever want to learn how to start a fire with two wet sticks in two seconds flat, this is your movie.

  • The Hateful Eight

    The Hateful Eight

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Get your dag-ding-dong-damned voice out of the useless narration Quentin.

  • Bad Times at the El Royale

    Bad Times at the El Royale

    ★★★

    Cut 10 minutes, you get an 8.

  • Dog Eat Dog

    Dog Eat Dog

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Bonus 1/2 point for the Cleveland police beating the crap out of Cage, and him getting away somehow. (I live in Cleveland)

  • The Killing of a Sacred Deer

    The Killing of a Sacred Deer

    ★★

    Call me a contrarian.... Maybe, one day, I'll change my mind.

    PS. Anyone else bothered by the strong vignette throughout seemingly every shot?

  • Johnny Mnemonic

    Johnny Mnemonic

    ★★½

    ~Japanese Laserdisc cut.

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

    Lucky enough to see a 35mm print. Well worth holding out to see it in that form for the first viewing.

    I dug the tone of this one, but felt that the time jump was lazy and I was not a fan of the narration either. There was certainly grade A acting in this one throughout, and the middle-aged guy behind me kept verbalizing that as if Leo was inexperienced or something.

  • The Warriors

    The Warriors

    ★★★

    I was fortunate enough to see a local screening in which a few of The Warriors showed up for a 45 minute panel. They were a great bunch of people with great personalities.

  • Gummo

    Gummo

    ★★★

    I was fortunate enough to attend a local screening in which the lead cast showed up for a 45 minute panel. Was very interesting. The following link is not my channel, but someone else who was there and recorded the panel: www.youtube.com/watch?v=8WLR19PKlkk

  • After the Storm

    After the Storm

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    hmmm. Girl leaves fiance for better man. Never saw that in a mediocre chick-flick before.

  • Falling Down

    Falling Down

    ★★½

    Man! Cut the fluff, all the filler, the overarching misplaced serious tone, add a bit more of the absurity and you could have had something great.

  • Joker

    Joker

    ★★★½

    I told myself going into this one that I would like it. Perhaps that is why I did. Now it's your turn. Best of luck, my friend!