2015

David Vandal David Vandal’s year in review

David’s highest rated films

  • The Double

    ★★★★★

  • Solaris

    ★★★★★

  • Punch-Drunk Love

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★★

  • Magnolia

    ★★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Nostalgia

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★★

  • Dancer in the Dark

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Yi Yi

    ★★★★★

  • Birdman

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 182 Films watched
  • 15.2 Average per month
  • 3.5 Average per week

Milestones

First Film

Love and a .45

Jan 7

Most Watched

Punch-Drunk Love

3 times

Groundhog Day

twice

The Double

twice

Ant-Man

twice

Jurassic World

twice

Last Film

Star Wars: The Force Awakens

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
77 films
Thriller
67 films
Action
56 films
Sci Fi
51 films
Comedy
49 films
Crime
38 films
Adventure
36 films
Horror
25 films
Mystery
24 films
Fantasy
22 films
USA
152 films
UK
15 films
Japan
12 films
Canada
10 films
Germany
9 films
Sweden
7 films
France
7 films
Denmark
4 films
Italy
3 films
Hong Kong
3 films
English
166 films
French
18 films
Spanish
14 films
Italian
13 films
German
12 films
Japanese
11 films
Russian
7 films
Swedish
6 films
Chinese
4 films
Hungarian
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 49 Added 785

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

David’s most liked review

Birdman

★★★★★

This review may contain spoilers. I can handle the truth.

WOuld be a 9, but Batman punches Edword Norton multiple times!?

More reviews

David’s most liked list

Actor Factor

Films that utilize actors to play roles that exemplify the very nature of the actors themselves. Also including films that would be completely impossible to pull off with a different cast and/or films that a leading role is played by an actor that is giving insight to their personal ways of life.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Yi Yi
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

The Last Airbender
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Guardians of the Galaxy
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Synergy: Visions of Vibe

Films David watched in 2015

  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Hunger Games: Mockingjay - Part 2
  • A Very Murray Christmas
  • Jim Henson’s Turkey Hollow
  • From Dusk Till Dawn
  • Beavis and Butt-Head Do America
  • Spectre
  • San Andreas
  • Get Hard
  • The Creed
  • Decalogue I
  • The Visit
  • The End of the Tour
  • Groundhog Day
  • Reality
  • The Double
  • Webmaster
  • The Double
  • Mission: Impossible - Ghost Protocol
  • Ant-Man
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Solaris
  • Sharktopus vs. Whalewolf
  • Avengers: Age of Ultron
  • Ant-Man
  • Terminator Genisys
  • Jurassic World
  • Nightcrawler
  • Independence Day
  • War of the Worlds
  • Jupiter Ascending
  • Jurassic World
  • Ted 2
  • Punch-Drunk Love
  • Deceived
  • Lava
  • Tomorrowland
  • Inside Out
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • Her
  • Camp Rock 2: The Final Jam
  • Camp Rock
  • Bottle Rocket
  • Interstellar
  • The Wicker Man
  • Carnosaur
  • Ichi the Killer
  • Olympus Has Fallen
  • Fight Club
  • Kung Fury
  • American Sniper
  • Killing Them Softly
  • Communion
  • Timemaster
  • The Grudge
  • Drag Me to Hell
  • Primal Fear
  • The Arrival
  • Se7en
  • The Grand Budapest Hotel
  • Batman
  • Angel's Egg
  • Breaking the Waves
  • Crank: High Voltage
  • Vertigo
  • Crank
  • Antichrist
  • Above the Law
  • Terminator 3: Rise of the Machines
  • Branded to Kill
  • Unfriended
  • Scanners II: The New Order
  • Terminator 2: Judgment Day
  • Magnolia
  • Inherent Vice
  • Point Break
  • Inherent Vice
  • Army of Darkness
  • Spider-Man: The Dragon's Challenge
  • The Comedy
  • Batman
  • The Lawnmower Man
  • House
  • Embryo
  • Punch-Drunk Love
  • What About Bob?
  • The Silence
  • Jumper
  • Death to Smoochy
  • St. Vincent
  • It Follows
  • Do You Believe?
  • Matchstick Men
  • Broken Arrow
  • Contact
  • Annie Hall
  • Waking Life
  • Apocalypse: Caught in the Eye of the Storm
  • The Tree of Life
  • Chain Reaction
  • Knowing
  • Nostalgia
  • Man Bites Dog
  • Fire in the Sky
  • The Naked Gun 2½: The Smell of Fear
  • Timecop
  • Irreversible
  • Love and a .45
  • Beyond The Mind's Eye
  • Tokyo Drifter
  • Speed
  • Speed
  • John Wick
  • Fury
  • The Rainmaker
  • Groundhog Day
  • Foxcatcher
  • Alive in Joburg
  • What About Bob?
  • Poltergeist
  • Tape
  • The Usual Suspects
  • The Corruptor
  • A Turtle's Tale 2: Sammy's Escape from Paradise
  • The Equalizer
  • Glengarry Glen Ross
  • Moonrise Kingdom
  • Dancer in the Dark
  • Fear
  • Howard the Duck
  • The Life Aquatic with Steve Zissou
  • There Will Be Blood
  • Bottle Rocket
  • Rushmore
  • F/X2
  • Prisoners
  • The Royal Tenenbaums
  • A Fairly Odd Movie: Grow Up, Timmy Turner!
  • The Faculty
  • The Royal Tenenbaums
  • Spy Kids: All the Time in the World
  • Spy Kids 3-D: Game Over
  • Spy Kids 2: The Island of Lost Dreams
  • Spy Kids
  • Pi
  • Yi Yi
  • Premium Rush
  • Birdman
  • Whiplash
  • Guardians of the Galaxy
  • Changing Lanes
  • Gone Girl
  • The Wind Rises
  • The Terminator
  • Floating Weeds
  • Synecdoche, New York
  • Andrei Rublev
  • Ginger Snaps
  • Blade Runner
  • The Last Airbender
  • Synergy: Visions of Vibe
  • Vertigo
  • Left Behind
  • Boogie Nights
  • Punch-Drunk Love
  • A Fairly Odd Summer
  • Feeders
  • Breeders
  • Bringing Out the Dead
  • Memento
  • No Country for Old Men
  • S. Darko
  • Love Exposure
  • The Seventh Seal
  • The Butterfly Effect
  • Twelve Monkeys
  • Breeders
  • Spider-Man 2
  • Teenage Mutant Ninja Turtles III
  • The Iron Giant
  • Spider-Man
  • Love and a .45

World Map

Highly rated films David missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Mad Max: Fury Road
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Cássia
  • Room

Highly rated with David’s friends Patron

  • Blade Runner
  • Only God Forgives
  • Jaws
  • Rushmore
  • Inherent Vice
  • Queen of Earth
  • World of Tomorrow
  • Whiplash
  • Computer Hearts
  • Mad Max: Fury Road
  • Frances Ha
  • Nightcrawler
  • Gone Girl
  • Star Wars: The Force Awakens
  • It Follows
  • Mommy
  • Faults
  • Interstellar
  • Ex Machina
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • The Hateful Eight
  • The Duke of Burgundy
  • The Guest
  • Birdman
  • The Babadook
  • Star Wars
  • Steve Jobs
  • Mistress America
  • Sicario
  • Inside Out
  • A Girl Walks Home Alone at Night
  • Locke
  • Ant-Man
  • Creep
  • A Most Violent Year
  • What We Do in the Shadows
  • Paddington
  • Force Majeure
  • Frank
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • Mad Max 2
  • Big Hero 6
  • Phoenix
  • Spotlight
  • Leviathan
  • The Final Girls
  • Predestination
  • The Martian
  • Foxcatcher
  • Carol
  • Selma
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Wild
  • Tangerine
  • Coherence
  • The Empire Strikes Back
  • Still Alice
  • Straight Outta Compton
  • Furious 7
  • Cobain: Montage of Heck

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more