2016

David Vandal David Vandal’s year in review

David’s highest rated films

  • Stalker

    ★★★★★

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★★

  • Tokyo Story

    ★★★★★

  • Floating Weeds

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Society

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • Come and See

    ★★★★★

  • Synecdoche, New York

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • Love Exposure

    ★★★★★

  • Tokyo Drifter

    ★★★★★

  • Boogie Nights

    ★★★★★

  • Adaptation.

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 68 Films watched
  • 5.7 Average per month
  • 1.3 Average per week

Milestones

First Film

Star Wars: The Force Awakens

Jan 9

Most Watched

Rushmore

3 times

The Royal Tenenbaums

twice

Society

twice

Ranma ½: The Movie 1 - Big Trouble in Nekonron, China

twice

Reality

twice

Last Film

Stalker

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
50 films
Comedy
31 films
Thriller
12 films
Sci Fi
8 films
Action
8 films
Romance
8 films
Horror
6 films
Crime
6 films
Adventure
5 films
Mystery
5 films
USA
52 films
Japan
9 films
UK
4 films
Canada
4 films
France
3 films
Hong Kong
2 films
Germany
1 film
Australia
1 film
Italy
1 film
English
54 films
French
12 films
Japanese
10 films
German
7 films
Spanish
5 films
Italian
5 films
Latin
4 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Dutch
1 film

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 22 Added 130

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Highs and Lows

Highest Average

Come and See
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Speed 2: Cruise Control
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Everyone Loves Mel
Average weighted rating:

2.8

Films David watched in 2016

  • Stalker
  • Lars and the Real Girl
  • Lost in Translation
  • It's a Wonderful Life
  • A Dennis the Menace Christmas
  • Moonrise Kingdom
  • Lady in the Water
  • Barton Fink
  • There Will Be Blood
  • Adaptation.
  • Black Swan
  • The Grand Budapest Hotel
  • Diary of a Country Priest
  • Raising Genius
  • Greenberg
  • Hard Eight
  • Speed 2: Cruise Control
  • Brainstorm
  • Arrival
  • Nightcrawler
  • Central Intelligence
  • Castello Cavalcanti
  • The Royal Tenenbaums
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • The Squid and the Whale
  • Tokyo Story
  • Floating Weeds
  • The Holy Mountain
  • Society
  • The Second Arrival
  • Live at the Foxes Den
  • Society
  • Chungking Express
  • Catch Me If You Can
  • Sunset Boulevard
  • Bionicle: Mask of Light
  • The Revenant
  • The Ballad of Narayama
  • Rushmore
  • Come and See
  • Everyone Loves Mel
  • The Darjeeling Limited
  • Good Will Hunting
  • Rushmore
  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
  • Brüno
  • Funny Games
  • The Informant!
  • Synecdoche, New York
  • Ranma ½: The Movie 1 - Big Trouble in Nekonron, China
  • Reality
  • Ariel
  • The Kid
  • Much Ado About Nothing
  • Suicide Club
  • Robot Wars
  • Rushmore
  • Body Parts
  • Magnolia
  • Ranma ½: The Movie 1 - Big Trouble in Nekonron, China
  • Fortress
  • Anomalisa
  • The Royal Tenenbaums
  • Reality
  • Love Exposure
  • Tokyo Drifter
  • Boogie Nights
  • Star Wars: The Force Awakens

World Map

Highly rated films David missed

  • The Handmaiden
  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Your Name.
  • Moonlight
  • Black Mirror: San Junipero
  • One More Time with Feeling
  • 13th

Highly rated with David’s friends Patron

  • Die Hard
  • Chungking Express
  • Back to the Future
  • World of Tomorrow
  • The Thing
  • Halloween
  • Moonlight
  • La La Land
  • What We Do in the Shadows
  • Scream
  • No Country for Old Men
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • It Follows
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Carol
  • Sicario
  • Green Room
  • Army of Darkness
  • The Handmaiden
  • The Witch
  • Arrival
  • Sing Street
  • Mad Max: Fury Road
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Hateful Eight
  • The Nice Guys
  • American Honey
  • Everybody Wants Some!!
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Spotlight
  • Bone Tomahawk
  • Son of Saul
  • Mustang
  • Elle
  • Hell or High Water
  • Zootopia
  • The Lobster
  • Midnight Special
  • The Revenant
  • The Wailing
  • Deepwater Horizon
  • Room
  • 10 Cloverfield Lane
  • Creed
  • The Jungle Book
  • 45 Years
  • The Neon Demon
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Captain America: Civil War
  • Finding Dory
  • Trumbo
  • Eye in the Sky
  • Amy
  • Kubo and the Two Strings
  • Train to Busan
  • Don't Breathe
  • Hail, Caesar!
  • Knight of Cups
  • Weiner
  • Bridge of Spies

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more