2017

David Vandal David Vandal’s year in review

David’s highest rated films

  • PlayTime

    ★★★★★

  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya

    ★★★★★

  • Fanny & Alexander

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • Wild at Heart

    ★★★★★

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Good Morning

    ★★★★½

  • Manhattan Murder Mystery

    ★★★★½

  • Crimes and Misdemeanors

    ★★★★½

  • Mon Oncle

    ★★★★½

  • Bottle Rocket

    ★★★★½

  • Pulp Fiction

    ★★★★½

  • Intimidation

    ★★★★

  • Lost Highway

    ★★★★

  • My Dinner with Andre

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 96 Films watched
  • 8 Average per month
  • 1.8 Average per week

Milestones

First Film

A Serious Man

Jan 1

Most Watched

The Disappearance of Haruhi Suzumiya

3 times

Why Don't You Play in Hell?

twice

PlayTime

twice

Cosmopolis

twice

Ordet

twice

Last Film

Ninja Terminator

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
49 films
Comedy
38 films
Thriller
34 films
Action
21 films
Crime
21 films
Romance
15 films
Sci Fi
14 films
Mystery
13 films
Horror
11 films
Adventure
6 films
USA
61 films
Japan
13 films
UK
10 films
France
9 films
Italy
8 films
Canada
4 films
Germany
4 films
China
3 films
Hong Kong
2 films
Spain
2 films
English
78 films
Japanese
14 films
Italian
10 films
Spanish
8 films
German
8 films
French
6 films
Russian
3 films
Chinese
2 films
Danish
2 films
Yiddish
2 films

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 44 Added 379

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

David’s most liked review

The Big Turnaround

★½

Talk about ending with a bang...

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Transformers: The Last Knight
Average weighted rating:

1.9

Most Popular

Pulp Fiction
Average weighted rating:

4.4

Most Obscure

The Cradle Will Fall

Films David watched in 2017

  • Ninja Terminator
  • The Apocalypse
  • Intimidation
  • Lost Highway
  • Die Hard
  • Deck the Halls
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Why Don't You Play in Hell?
  • El Mariachi
  • The Man from Nowhere
  • Tub
  • John Wick: Chapter 2
  • The Royal Tenenbaums
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Tape
  • The Cradle Will Fall
  • The Last Picture Show
  • Ape
  • Jigsaw
  • 12 Gifts of Christmas
  • Zelig
  • Deadfall
  • Antibody
  • The Quick and the Dead
  • A Fistful of Dollars
  • Project Shadowchaser II
  • Hackers
  • Vortex
  • Blade Runner 2049
  • 47 Meters Down
  • Transformers: The Last Knight
  • Alice
  • PlayTime
  • The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans
  • 8MM
  • Jack Reacher: Never Go Back
  • Battleship Potemkin
  • Mystery Train
  • Kong: Skull Island
  • Chasing Amy
  • Good Morning
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Cosmopolis
  • Naked Gun 33⅓: The Final Insult
  • Night Wars
  • Returner
  • Fargo
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Everyone Says I Love You
  • Fanny & Alexander
  • Criss Cross
  • My Dinner with Andre
  • Husbands and Wives
  • Manhattan
  • The Disappearance of Haruhi Suzumiya
  • Stranger Than Paradise
  • Manhattan Murder Mystery
  • Ordet
  • Crimes and Misdemeanors
  • Murder Story
  • Menno's Mind
  • Robot Wars
  • A Nightmare on Elm Street
  • Fantastic Mr. Fox
  • Hannah and Her Sisters
  • Crimes and Misdemeanors
  • La La Land
  • Jackie Brown
  • Midnight in Paris
  • Irrational Man
  • Split
  • The Flowers of War
  • The Rock
  • I Am Love
  • Cosmopolis
  • Mon Oncle
  • Bottle Rocket
  • Ordet
  • Summer Palace
  • Suture
  • Mulholland Drive
  • Pulp Fiction
  • The Big Turnaround
  • The Belly of an Architect
  • Paprika
  • Wild at Heart
  • Project A-Ko
  • PlayTime
  • Submarine
  • Following
  • Confessions of a Dangerous Mind
  • The Big Turnaround
  • Planet Terror
  • Pulse
  • Reservoir Dogs
  • A Serious Man

World Map

Highly rated films David missed

  • Hans Zimmer: Live in Prague
  • Coco
  • Paddington 2
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Newsies: The Broadway Musical
  • The Florida Project

Highly rated with David’s friends Patron

  • Twin Peaks
  • The Shining
  • The Thing
  • Alien
  • GoodFellas
  • Twin Peaks: Fire Walk with Me
  • Aliens
  • Call Me by Your Name
  • The Social Network
  • Blade Runner
  • Lady Bird
  • Blue Velvet
  • Moonlight
  • Suspiria
  • Good Time
  • Columbus
  • Trainspotting
  • Blade Runner 2049
  • Arrival
  • Carol
  • 20th Century Women
  • The Handmaiden
  • La La Land
  • Perfect Blue
  • Manchester by the Sea
  • Hunt for the Wilderpeople
  • Your Name.
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Logan
  • John Wick: Chapter 2
  • The Nice Guys
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Silence
  • The Florida Project
  • The Big Sick
  • Coco
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Paterson
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Wind River
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • Baby Driver
  • 10 Cloverfield Lane
  • A Ghost Story
  • Thor: Ragnarok
  • The Shape of Water
  • Hell or High Water
  • War for the Planet of the Apes
  • The Beguiled
  • Wonder Woman
  • Personal Shopper
  • Jim & Andy: The Great Beyond
  • Jackie
  • Raw
  • It
  • Moana
  • Okja
  • Train to Busan
  • Lion

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more