2018

David Vandal David Vandal’s year in review

David’s highest rated films

  • Rebels of the Neon God

    ★★★★★

  • Ordet

    ★★★★★

  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer

    ★★★★★

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Winter Light

    ★★★★½

  • Why Don't You Play in Hell?

    ★★★★

  • Knife in the Water

    ★★★★

  • Isle of Dogs

    ★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★

  • Take Aim at the Police Van

    ★★★½

  • I Am Waiting

    ★★★½

  • Lady Snowblood

    ★★★½

  • Persona

    ★★★½

  • Decalogue I

    ★★★½

  • The Warped Ones

    ★★★½

  • Dirty Harry

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 42 Films watched
  • 3.5 Average per month
  • 0.8 Average per week

Milestones

First Film

Dunkirk

Jan 4

Last Film

The Jungle Book

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
28 films
Comedy
12 films
Thriller
11 films
Action
11 films
Romance
8 films
Crime
6 films
Fantasy
4 films
Adventure
4 films
Family
4 films
Horror
4 films
USA
21 films
Japan
11 films
UK
4 films
France
3 films
Sweden
2 films
Germany
2 films
Poland
2 films
Taiwan
1 film
China
1 film
English
24 films
Japanese
12 films
French
7 films
Swedish
2 films
Danish
2 films
German
2 films
Spanish
2 films
Chinese
2 films
Polish
2 films

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 24 Added 260

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

David’s most liked review

Tag

★★

Filmmaking for the sake of filmmaking.

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Persona
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Bionicle: Mask of Light
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Get Out
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

A Whole World for a Little World

Films David watched in 2018

  • The Jungle Book
  • The Mule
  • The Christmas Chronicles
  • How Long Will I Love U
  • Get Out
  • Unsane
  • Dirty Harry
  • The Dead Pool
  • The Little Rascals
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • Rebels of the Neon God
  • Twisted Pair
  • The 400 Blows
  • Why Don't You Play in Hell?
  • Take Aim at the Police Van
  • The Rusty Knife
  • I Am Waiting
  • Repulsion
  • Knife in the Water
  • Maison Ikkoku - Apartment Fantasy
  • Lady Snowblood
  • Bionicle: Mask of Light
  • Before Midnight
  • Tag
  • Wonder Wheel
  • Mighty Aphrodite
  • Persona
  • Decalogue I
  • Winter Light
  • Ordet
  • Lady Bird
  • Isle of Dogs
  • Before Sunset
  • A Whole World for a Little World
  • Before Sunrise
  • Three the Hard Way
  • Urusei Yatsura 2: Beautiful Dreamer
  • Phantom Thread
  • Black Sun
  • I Hate But Love
  • The Warped Ones
  • Dunkirk

World Map

Highly rated films David missed

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Dominion
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Minding the Gap
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Shoplifters
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

Highly rated with David’s friends Patron

  • Twin Peaks: The Return
  • Mulholland Drive
  • Punch-Drunk Love
  • 2001: A Space Odyssey
  • If Beale Street Could Talk
  • Call Me by Your Name
  • Halloween
  • The Other Side of the Wind
  • Under the Silver Lake
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • Good Time
  • Inherent Vice
  • Die Hard
  • Suspiria
  • Dunkirk
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Fantastic Mr. Fox
  • Get Out
  • Mission: Impossible - Fallout
  • Raw
  • First Reformed
  • The Favourite
  • Blade Runner 2049
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Mission: Impossible
  • Coco
  • Hereditary
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Leave No Trace
  • Suspiria
  • Burning
  • Paddington 2
  • Isle of Dogs
  • Blindspotting
  • Cold War
  • You Were Never Really Here
  • The Florida Project
  • Mandy
  • The House That Jack Built
  • Eighth Grade
  • Widows
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Roma
  • Avengers: Infinity War
  • Shoplifters
  • First Man
  • The Shape of Water
  • BlacKkKlansman
  • Love, Simon
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Shirkers
  • Creed II
  • Thoroughbreds
  • Annihilation
  • A Ghost Story
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri
  • A Star Is Born
  • Revenge

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more