2019

David Vandal David Vandal’s year to date

David’s highest rated films

  • Unknown Pleasures

    ★★★★½

  • Mother

    ★★★★

  • Audition

    ★★★★

  • Parasite

    ★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★

  • Vive L'Amour

    ★★★★

  • Hereditary

    ★★★½

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • The Forest of Love

    ★★★½

  • The Host

    ★★★½

  • The Hateful Eight

    ★★★½

  • First Love

    ★★★½

  • Kill List

    ★★★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 67 Films watched
  • 5.6 Average per month
  • 1.4 Average per week

Milestones

First Film

Stacy: Attack of the Schoolgirl Zombies

Feb 9

Last Film

Hereditary

Dec 4

Genres, Countries & Languages

Drama
47 films
Thriller
26 films
Horror
22 films
Comedy
17 films
Mystery
13 films
Crime
12 films
Romance
9 films
Sci Fi
8 films
Action
4 films
Fantasy
4 films
USA
49 films
Japan
8 films
UK
7 films
Canada
6 films
China
4 films
France
4 films
South Korea
4 films
Taiwan
2 films
Germany
2 films
Hong Kong
2 films
English
54 films
Chinese
8 films
Japanese
7 films
Spanish
4 films
Korean
4 films
Thai
2 films
Russian
2 films
French
1 film
Finnish
1 film
Portuguese
1 film

Breakdown

2019 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 52 Added 621

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

David’s most liked review

Joker

★★★½

I told myself going into this one that I would like it. Perhaps that is why I did. Now it's your turn. Best of luck, my friend!

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Parasite
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Arrival
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Island of Grace

Films David watched in 2019

  • Hereditary
  • Welcome to the Rileys
  • You Were Never Really Here
  • First Reformed
  • Reality Bites
  • Manchester by the Sea
  • The Forest of Love
  • Island of Grace
  • Instant Family
  • The Witch
  • The Host
  • The Hateful Eight
  • Bad Times at the El Royale
  • Dog Eat Dog
  • Sinister
  • First Love
  • Notes from Melanie
  • Only God Forgives
  • The Killing of a Sacred Deer
  • Johnny Mnemonic
  • Mother
  • Audition
  • Sicario
  • Kill List
  • 10 Cloverfield Lane
  • The Eye
  • Parasite
  • Blade Runner 2049
  • Arrival
  • Tucker and Dale vs. Evil
  • Don't Be Afraid of the Dark
  • Blue Jasmine
  • Thoroughbreds
  • The Cabin in the Woods
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • The Warriors
  • Gummo
  • Drive
  • Hocus Pocus
  • Final Destination 3
  • After the Storm
  • While We're Young
  • The Lighthouse
  • Stay
  • Beeswax
  • Twilight
  • Nocturnal Animals
  • Falling Down
  • May
  • Funny Ha Ha
  • Maps to the Stars
  • Seconds
  • Joker
  • Kicking and Screaming
  • Feeders 2: Slay Bells
  • Church of the Damned
  • Friday the 13th
  • Taipei Exchanges
  • Angels Wear White
  • Last Letter
  • But I'm a Cheerleader
  • Multiple Personality Detective Psycho - Kazuhiko Amamiya Returns
  • Unknown Pleasures
  • Diary of a Wimpy Kid: The Long Haul
  • Vive L'Amour
  • Infection
  • Stacy: Attack of the Schoolgirl Zombies

World Map

Highly rated films David missed

  • National Theatre Live: Fleabag
  • Portrait of a Lady on Fire
  • Marriage Story
  • BTS World Tour: Love Yourself in Seoul
  • For Sama
  • Bacurau
  • Bring the Soul: The Movie
  • Homecoming: A Film by Beyoncé

Highly rated with David’s friends Patron

  • The Social Network
  • Apocalypse Now
  • The Shining
  • Inglourious Basterds
  • Before Sunrise
  • Blue Velvet
  • Parasite
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • Roma
  • How to Train Your Dragon: The Hidden World
  • Pulp Fiction
  • Marriage Story
  • The Lighthouse
  • GoodFellas
  • First Reformed
  • Shoplifters
  • The Favourite
  • The Irishman
  • Hereditary
  • Good Time
  • If Beale Street Could Talk
  • Jackie Brown
  • Climax
  • Police Story
  • Apollo 11
  • Get Out
  • Knives Out
  • Paddleton
  • Dolemite Is My Name
  • Burning
  • Anima
  • John Wick: Chapter 2
  • You Were Never Really Here
  • The Beach Bum
  • The King of Comedy
  • Honey Boy
  • Once Upon a Time… in Hollywood
  • Rocketman
  • Suspiria
  • The Farewell
  • It
  • Dragged Across Concrete
  • Death Proof
  • The Last Black Man in San Francisco
  • Game Night
  • John Wick
  • Mid90s
  • Mandy
  • Bad Times at the El Royale
  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum
  • Free Solo
  • Avengers: Endgame
  • Cold War
  • Midsommar
  • Booksmart
  • Us
  • Toy Story 4
  • Unbreakable
  • Ad Astra
  • High Flying Bird

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more