Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crimes of the Future

Crimes of the Future

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Transporter 2

Transporter 2

2005
×
Read the review Edit this entry  
16
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Excalibur

Excalibur

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
Read the review Edit this entry  
02
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ref

The Ref

1994
×
Read the review Edit this entry  
23
Freddy Got Fingered

Freddy Got Fingered

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Guard

The Guard

2011
×
Read the review Edit this entry  
12
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
10
Night Moves

Night Moves

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
Read prior review Edit this entry  
05
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
24 Frames

24 Frames

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
23
New Rose Hotel

New Rose Hotel

1998
×
Read the review Edit this entry  
22
Secret Honor

Secret Honor

1984
×
Read the review Edit this entry  
21
Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

Come Back to the 5 & Dime, Jimmy Dean, Jimmy Dean

1982
×
Read the review Edit this entry  
02
Congo

Congo

1995
×
Read the review Edit this entry  
29
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
2046

2046

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Bringing Out the Dead

Bringing Out the Dead

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Player

The Player

1992
×
Read the review Edit this entry  
05
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Nude

Nude

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Greenland

Greenland

2020
×
Read the review Edit this entry  
16
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
Read the review Edit this entry  
14
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
Read the review Edit this entry  
03
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blackhat

Blackhat

2015
×
Read the review Edit this entry  
21
The Departed

The Departed

2006
×
Read the review Edit this entry  
21
Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

Zach Galifianakis: Live at the Purple Onion

2007
×
Read the review Edit this entry  
18
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rise of Jordan Peterson

The Rise of Jordan Peterson

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Read the review Edit this entry