Sort by

Dubthrone has logged 580 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
DNA

DNA

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hotel

Hotel

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★½
Edit this entry  
26
Malena

Malena

2000
×
★★★
Edit this entry  
26
Digging for Fire

Digging for Fire

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
A Paris Education

A Paris Education

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shadow Dancer

Shadow Dancer

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Something Useful

Something Useful

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miserere

Miserere

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Boarding Gate

Boarding Gate

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Euphoria

Euphoria

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Liberte

Liberte

2019
×
★★★½
Edit this entry  
17
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sputnik

Sputnik

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
About Cherry

About Cherry

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
My King

My King

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Amin

Amin

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eden

Eden

2014
×
★★
Edit this entry  
30
My Golden Days

My Golden Days

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Royal Affair

A Royal Affair

2012
×
★★★½
Edit this entry  
29
Lolita

Lolita

1997
×
★★★½
Edit this entry  
28
Mon oncle Antoine

Mon oncle Antoine

1971
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
Burn Burn Burn

Burn Burn Burn

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
35 Shots of Rum

35 Shots of Rum

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nocturne

Nocturne

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Topsy-Turvy

Topsy-Turvy

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Navigators

The Navigators

2001
×
★★★
Edit this entry  
22
Bad Timing

Bad Timing

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Always Shine

Always Shine

2016
×
★★★½
Edit this entry