Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
First Blood

First Blood

1982
×
★★★★
Edit this entry  
29
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★½
Edit this entry  
25
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Funny Face

Funny Face

1957
×
★★
Edit this entry  
02
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
28
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★★½
Edit this entry  
28
High-Rise

High-Rise

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Top Gun

Top Gun

1986
×
★★★
Edit this entry  
27
Only You

Only You

1994
×
★½
Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★½
Edit this entry  
23
IO

IO

2019
×
★★
Edit this entry  
23
Underworld: Awakening

Underworld: Awakening

2012
×
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★½
Edit this entry  
21
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Edit this entry  
20
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★½
Edit this entry  
17
Tramps

Tramps

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Shaft

Shaft

2019
×
★½
Edit this entry  
17
A Whisker Away

A Whisker Away

2020
×
★★★
Edit this entry  
15
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
08
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Ride Along

Ride Along

2014
×
Edit this entry  
07
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★½
Edit this entry  
06
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
Coach Carter

Coach Carter

2005
×
★★★★
Edit this entry  
06
Rising High

Rising High

2020
×
★½
Edit this entry  
06
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sixteen Candles

Sixteen Candles

1984
×
★½
Edit this entry  
04
Due Date

Due Date

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
Death Wish

Death Wish

2018
×
★½
Edit this entry  
22
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sergio

Sergio

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Lost Bullet

Lost Bullet

2020
×
★★
Edit this entry  
19
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★½
Edit this entry  
16
All the Bright Places

All the Bright Places

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
Coffee & Kareem

Coffee & Kareem

2020
×
Edit this entry  
15
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★½
Edit this entry