André has logged 66 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
5 to 7

5 to 7

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★
Edit this entry  
27
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★
Edit this entry  
27
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Overlord

Overlord

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
High Noon

High Noon

1952
×
★★★★
Edit this entry  
26
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★½
Edit this entry  
25
I Don't Feel at Home in This World Anymore

I Don't Feel at Home in This World Anymore

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Wheelman

Wheelman

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★
Edit this entry  
22
Rebel Without a Cause

Rebel Without a Cause

1955
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Police Academy

Police Academy

1984
×
★★½
Edit this entry  
19
Shaft

Shaft

2000
×
★★
Edit this entry  
19
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tucker: The Man and His Dream

Tucker: The Man and His Dream

1988
×
★★★½
Edit this entry  
19
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★
Edit this entry  
18
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★
Edit this entry  
18
Cobra

Cobra

1986
×
★★
Edit this entry  
18
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Spenser Confidential

Spenser Confidential

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
Onward

Onward

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Jurassic Park III

Jurassic Park III

2001
×
★½
Edit this entry  
16
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★
Edit this entry  
16
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
15
War Machine

War Machine

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Unbroken

Unbroken

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
Easy Rider

Easy Rider

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
Edit this entry  
11
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
The Ruthless

The Ruthless

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
The King

The King

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
1922

1922

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★½
Edit this entry  
10
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
10
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★½
Edit this entry  
10
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
★★½
Edit this entry  
10
Friday the 13th Part VII: The New Blood

Friday the 13th Part VII: The New Blood

1988
×
Edit this entry