Chris has logged 472 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Smokey and the Bandit

Smokey and the Bandit

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Every Which Way but Loose

Every Which Way but Loose

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dracula: Dead and Loving It

Dracula: Dead and Loving It

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Room with a View

A Room with a View

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Stylist

The Stylist

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Soul to Take

My Soul to Take

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mafioso

Mafioso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
18
Sleepwalkers

Sleepwalkers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
'Gator Bait

'Gator Bait

1974
×
★★★
Edit this entry  
17
Ice Cream Man

Ice Cream Man

1995
×
★★★
Edit this entry  
16
Being There

Being There

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Nudist Colony of the Dead

Nudist Colony of the Dead

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The League of Gentlemen

The League of Gentlemen

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wendigo

Wendigo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Wanda

Wanda

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scotch: A Golden Dream

Scotch: A Golden Dream

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lovely Molly

Lovely Molly

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Christopher Titus: Neverlution

Christopher Titus: Neverlution

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Christopher Titus: Love Is Evol

Christopher Titus: Love Is Evol

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Christopher Titus: The 5th Annual End of the World Tour

Christopher Titus: The 5th Annual End of the World Tour

2007
×
★★★★
Edit this entry  
04
Christopher Titus: Norman Rockwell is Bleeding

Christopher Titus: Norman Rockwell is Bleeding

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Frozen

Frozen

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Maximum Overdrive

Maximum Overdrive

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The 39 Steps

The 39 Steps

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
White Echo

White Echo

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
An Eastern Westerner

An Eastern Westerner

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Seventh Victim

The Seventh Victim

1943
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
What Is a Woman?

What Is a Woman?

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Willy Wonka & the Chocolate Factory

Willy Wonka & the Chocolate Factory

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Turkey Shoot

Turkey Shoot

1982
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Baron of Arizona

The Baron of Arizona

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry