RSS feed for Lester

Lester has logged 262 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Exit Through the Gift Shop

Exit Through the Gift Shop

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Upstream Color

Upstream Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Lego Movie

The Lego Movie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Freeway II: Confessions of a Trickbaby

Freeway II: Confessions of a Trickbaby

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dial Code Santa Claus

Dial Code Santa Claus

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
One Child Nation

One Child Nation

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
End of Watch

End of Watch

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Dope

Dope

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Freeway

Freeway

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Murder Mountain

Murder Mountain

2018
×
Read the review Edit this entry  
21
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Untold History Of The United States

The Untold History Of The United States

2012
×
Read the review Edit this entry  
18
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Essential Killing

Essential Killing

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Cool as Ice

Cool as Ice

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry