Sort by

DuckTwacy has logged 335 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Attack

Attack

1956
×
★★★½
Edit this entry  
30
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
Edit this entry  
29
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mr. Majestyk

Mr. Majestyk

1974
×
Edit this entry  
28
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Edit this entry  
23
Kinjite: Forbidden Subjects

Kinjite: Forbidden Subjects

1989
×
★★
Edit this entry  
21
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Edit this entry  
19
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
16
Prancer

Prancer

1989
×
★★★★
Edit this entry  
15
Jack Frost

Jack Frost

1998
×
Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
The Flight of the Phoenix

The Flight of the Phoenix

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
Edit this entry  
06
Night of the Juggler

Night of the Juggler

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★½
Edit this entry  
30
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Alice, Sweet Alice

Alice, Sweet Alice

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Edit this entry  
27
Smorgasbord

Smorgasbord

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Never Give a Sucker an Even Break

Never Give a Sucker an Even Break

1941
×
Edit this entry  
22
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

2004
×
★★★
Edit this entry  
22
The Seventh Seal

The Seventh Seal

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Counselor

The Counselor

2013
×
Edit this entry  
20
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Edit this entry  
19
Devil in a Blue Dress

Devil in a Blue Dress

1995
×
★★★★
Edit this entry  
19
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Redbelt

Redbelt

2008
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Leopard Man

The Leopard Man

1943
×
★★★★
Edit this entry  
17
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
15
Ticks

Ticks

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Homebodies

Homebodies

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Show Boat

Show Boat

1936
×
Edit this entry  
11
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
Edit this entry  
10
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Edit this entry  
09
He Dreams of Giants

He Dreams of Giants

2019
×
Edit this entry  
08
Mike's Murder

Mike's Murder

1984
×
Edit this entry  
08
Man on a Swing

Man on a Swing

1974
×
Edit this entry