Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Art of Racing in the Rain

The Art of Racing in the Rain

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Secret World of Arrietty

The Secret World of Arrietty

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
Read the review Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Frozen Fever

Frozen Fever

2015
×
Read the review Edit this entry  
03
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Love Bug

The Love Bug

1968
×
★★★
Edit this entry  
03
Simonal

Simonal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rope

Rope

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Da Vinci Code

The Da Vinci Code

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry