Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
duda <3

duda <3

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for duda
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • duda’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Social Dilemma

    The Social Dilemma 2020

    ★★½ Watched by duda <3 30 Sep 2020

    alright i see the issues but wHAT DO YOU EXPECT ME TO DO
    there’s bias everywhere and during this lockdown crap I only talk to people through social media so..🤡

  • The Man from U.N.C.L.E.

    The Man from U.N.C.L.E. 2015

    ★★★½ Watched by duda <3 10 Oct 2020

    who thought getting henry cavill and armie hammer on the same movie was a good idea?? i didn’t even pay attention to the plot all i could think of was the door lock scene and now i’m obsessed

  • The Matrix

    The Matrix 1999

    ★★★★★ Rewatched by duda <3 04 Oct 2020

    call me the matrix bcs keanu can destroy me anytime

  • Kill Bill: Vol. 2

    Kill Bill: Vol. 2 2004

    ★★★★ Watched by duda <3 30 Aug 2020

    so all she had to do was touch him 5 times??? who thought that was okay?

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1 2003

    ★★★★ Rewatched by duda <3 30 Aug 2020

    funny thing is i got so excited with all these bad bitches i even forgot bill even existed

  • Jojo Rabbit

    Jojo Rabbit 2019

    ★★★½ Watched by duda <3 15 Aug 2020

    this looks and feels like a wes anderson movie
    i am confusion
    aMERICA EXPLAIN

  • Failure to Launch

    Failure to Launch 2006

    ★½ Watched by duda <3 12 Aug 2020

    at least now i don’t think of carrie 🤮 bradshaw 🤮everytime i look at sarah jessica parker

  • The Art of Racing in the Rain

    The Art of Racing in the Rain 2019

    ★★ Watched by duda <3 10 Aug 2020

    one star for milo and another for the doggo

  • Your Name.

    Your Name. 2016

    ★★★★ Watched by duda <3 09 Aug 2020

    106 minutes of frustration and angst

  • You Were Never Really Here

    You Were Never Really Here 2017

    ★★★★ Watched by duda <3 07 Aug 2020

    i never knew a hammer could be so useful

  • Raging Bull

    Raging Bull 1980

    ★★★½ Watched by duda <3 02 Aug 2020

    started playing the movie to watch de niro fight, but stayed to watch joe pesci slam that dude’s head with a car door

  • Castle in the Sky

    Castle in the Sky 1986

    ★★★★ Watched by duda <3 31 Jul 2020

    this was stunning and all but is no one gonna comment on the Oedipus complex going on with Dola’s sons?? 👁👄👁

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 17
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro