Elliott has logged 172 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★
Edit this entry  
30
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★½
Edit this entry  
27
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★
Edit this entry  
16
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Edit this entry  
12
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Edit this entry  
11
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Air Bud

Air Bud

1997
×
★★★
Edit this entry  
28
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
19
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Edit this entry  
06
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★
Edit this entry  
31
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
29
Bananas

Bananas

1971
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
18
Babel

Babel

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
★★★★
Edit this entry  
14
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★
Edit this entry  
10
Amélie

Amélie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
08
Bonhoeffer

Bonhoeffer

2003
×
★★★
Edit this entry  
04
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Edit this entry  
03
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★
Edit this entry  
24
The Master

The Master

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★½
Edit this entry  
19
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Shotgun Stories

Shotgun Stories

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gamera vs. Barugon

Gamera vs. Barugon

1966
×
Read the review Edit this entry  
31
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry