• Scream

    ★★★½

  • The Matrix Resurrections

    ★★★

  • Spider-Man: No Way Home

    ★★★

  • House of Gucci

    ★★★½

  • tick, tick...BOOM!

    ★★½

  • Eternals

  • Dave Chappelle: The Closer

    ★★★½

  • No Time to Die

    ★★

  • The Boy Who Killed My Parents

  • The Girl Who Killed Her Parents

    ★½

  • Cry Macho

    ★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★½

  • The Last Duel

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • Spencer

    ★★

  • The Lost Daughter

    ★★★

  • Procession

    ★★★½

  • Dune

    ★★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • Malignant

    ★★★½

  • Candyman

    ★★★

  • Zeros and Ones

    ★★★

  • The Suicide Squad

    ★★★

  • Jungle Cruise

    ★½

  • Old

    ★★★★

  • Titane

    ★★★

  • The French Dispatch

    ★★★

  • The Velvet Underground

    ★★★★

  • Annette

    ★★★★★

  • Fear Street: 1994

  • Luca

    ★★★

  • In the Heights

    ★★★

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

  • Cruella

  • The Mitchells vs. The Machines

    ★★★★

  • Curral

    ★★★

  • Mortal Kombat

    ★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★

  • Coming 2 America

  • Raya and the Last Dragon

    ★★

  • Friends and Strangers

    ★★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

    ★★★½

  • WandaVision

    ★★★

  • Pretend It's a City

    ★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★

  • Emicida: AmarElo - It's All for Yesterday

    ★★½

  • Monster Hunter

    ★★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Mank

    ★★★★½

  • Verlust

    ★½

  • TINSEL: The Lost Movie About Hollywood

    ★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

  • Nocturne

    ★★★

  • Soul

    ★★★

  • Sweat

    ★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★

  • On the Rocks

    ★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Wolfwalkers

    ★★★½

  • Nomadland

    ★★★★

  • Memory House

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★

  • Quo vadis, Aida?

    ★★½

  • City Hall

    ★★★★★

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★½

  • The Death of Cinema and My Father Too

    ★★★★

  • Tenet

    ★★

  • Black Is King

    ★★★