Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Titane

Titane

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Eduardo and Monica

Eduardo and Monica

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

2022
×
★★★½
Edit this entry  
06
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★½
Edit this entry  
01
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
Zola

Zola

2020
×
★★★½
Edit this entry  
28
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★
Edit this entry  
24
Candyman

Candyman

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★
Edit this entry  
21
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Edit this entry  
17
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Procession

Procession

2021
×
★★★½
Edit this entry  
11
All Hands on Deck!

All Hands on Deck!

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
Friends and Strangers

Friends and Strangers

2021
×
★★★
Edit this entry  
06
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
04
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Marighella

Marighella

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★½
Edit this entry  
07
Eternals

Eternals

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
Read the review Edit this entry  
01
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
12
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Annette

Annette

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Silence

The Silence

2019
×
Read prior review Edit this entry  
25
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Edit this entry