luis ☆ has logged 230 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Work It

Work It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Recipe for Seduction

A Recipe for Seduction

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
Selena

Selena

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Holidate

Holidate

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Legend of Kung Fu Rabbit

Legend of Kung Fu Rabbit

2011
×
Read the review Edit this entry  
13
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Precious

Precious

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

Taylor Swift: Reputation Stadium Tour

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
Read the review Edit this entry  
02
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
27
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Craft: Legacy

The Craft: Legacy

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry