Sort by

Duncan has logged 59 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Charade

Charade

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Brain That Wouldn't Die

The Brain That Wouldn't Die

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
P2

P2

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

Ears, Eyes and Throats: Restored Classic and Lost Punk Films 1976-1981

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The First Purge

The First Purge

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Thirst

Thirst

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coming to America

Coming to America

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Siren

The Siren

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Sand

Under the Sand

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Justice League

Justice League

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Ricki and the Flash

Ricki and the Flash

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bloodshot

Bloodshot

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Last House on the Left

The Last House on the Left

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Town Anthology

Ghost Town Anthology

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
D-Tox

D-Tox

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Captain Kronos: Vampire Hunter

Captain Kronos: Vampire Hunter

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Go-Between

The Go-Between

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night Moves

Night Moves

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Bride of Re-Animator

Bride of Re-Animator

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Grave Encounters

Grave Encounters

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Quarantine

Quarantine

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Breaking In

Breaking In

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Le Corbeau

Le Corbeau

1943
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Decline

The Decline

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Light Is Waiting

Light Is Waiting

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Accident

Accident

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jenny Lamour

Jenny Lamour

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Ring

The Ring

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Changeover

The Changeover

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry