Sort by

Duncan has logged 674 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Almayer's Folly

Almayer's Folly

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big City

The Big City

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

Jeannette: The Childhood of Joan of Arc

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Grudge

The Grudge

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fun Mom Dinner

Fun Mom Dinner

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
All Is Forgiven

All Is Forgiven

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Abominable Snow Baby

The Abominable Snow Baby

2021
×
Read the review Edit this entry  
23
Above and Below

Above and Below

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Under the Tree

Under the Tree

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Caveat

Caveat

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Other Side

The Other Side

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Play It Safe

Play It Safe

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Small Town

The Small Town

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Painted Bird

The Painted Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Kokutai

Kokutai

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Burning an Illusion

Burning an Illusion

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Into Our Own Hands

Into Our Own Hands

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

This Is Not a Burial, It’s a Resurrection

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Violation

Violation

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Air Conditioner

Air Conditioner

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Werewolves Within

Werewolves Within

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Farewell Meu Amor

Farewell Meu Amor

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

Preparations to Be Together for an Unknown Period of Time

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Starling

The Starling

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
Read the review Edit this entry  
15
Casanova '70

Casanova '70

1965
×
Read the review Edit this entry  
15
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Robin Robin

Robin Robin

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry