Duncan has logged 57 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Censor

Censor

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mayor

Mayor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Born in Flames

Born in Flames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dark Water

Dark Water

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Elvira, Mistress of the Dark

Elvira, Mistress of the Dark

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Night House

The Night House

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Curse of the Cat People

The Curse of the Cat People

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Profit Motive and the Whispering Wind

Profit Motive and the Whispering Wind

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
When a Stranger Calls

When a Stranger Calls

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Casa Roshell

Casa Roshell

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Memoirs of an Invisible Man

Memoirs of an Invisible Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The City of the Dead

The City of the Dead

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Outskirts

Outskirts

1933
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
One Missed Call

One Missed Call

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The McPherson Tape

The McPherson Tape

1989
×
Read the review Edit this entry  
22
Xtro

Xtro

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slaxx

Slaxx

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chevalier

Chevalier

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Till Death

Till Death

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Still Processing

Still Processing

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ghost Strata

Ghost Strata

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
There's Someone Inside Your House

There's Someone Inside Your House

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Mortuary Collection

The Mortuary Collection

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
[REC]²

[REC]²

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Haunting in Connecticut

The Haunting in Connecticut

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Beanfilm

Beanfilm

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creepshow 2

Creepshow 2

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Truth

The Truth

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Delphine and Carole

Delphine and Carole

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Edge of the Axe

Edge of the Axe

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
V/H/S/94

V/H/S/94

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Bad Hair

Bad Hair

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Verotika

Verotika

2019
×
½
Read the review Edit this entry