Sort by

Duncan has logged 61 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tripping with Nils Frahm

Tripping with Nils Frahm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
All the Vermeers in New York

All the Vermeers in New York

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
Read the review Edit this entry  
28
Maurice

Maurice

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Liberte

Liberte

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Volcano

Volcano

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ward

The Ward

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wayward Girl

The Wayward Girl

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Impetigore

Impetigore

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ponette

Ponette

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Flintstones

The Flintstones

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mister Lonely

Mister Lonely

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Good Girls

The Good Girls

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Vampires

Vampires

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hard Eight

Hard Eight

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Terrified

Terrified

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Just Before Dawn

Just Before Dawn

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
What Lies Beneath

What Lies Beneath

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To Die For

To Die For

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Cocktail

Cocktail

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

Joe Pera Helps You Find the Perfect Christmas Tree

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The New Girlfriend

The New Girlfriend

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Free Guy

Free Guy

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
The Net

The Net

1995
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Strange Color of Your Body's Tears

The Strange Color of Your Body's Tears

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
No One Gets Out Alive

No One Gets Out Alive

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Punk in London

Punk in London

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry