Sort by

Pretty has logged 226 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dogville Confessions

Dogville Confessions

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Six in Paris

Six in Paris

1965
×
Edit this entry  
29
Diary of a Country Priest

Diary of a Country Priest

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Treasure of the Bitch Islands

Treasure of the Bitch Islands

1990
×
★★½
Edit this entry  
27
In the Presence of a Clown

In the Presence of a Clown

1997
×
★★★
Edit this entry  
26
Berliner Ballade

Berliner Ballade

1990
×
Edit this entry  
26
The Shady Sailor

The Shady Sailor

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Junun

Junun

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Battle in Heaven

Battle in Heaven

2005
×
★★★
Edit this entry  
22
Post Tenebras Lux

Post Tenebras Lux

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Silent Light

Silent Light

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★
Edit this entry  
19
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Widows

Widows

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
Private Life

Private Life

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
Cam

Cam

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★½
Edit this entry  
10
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
High Life

High Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The World Is Yours

The World Is Yours

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Utøya: July 22

Utøya: July 22

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Unpredictable Takeshi Kitano

The Unpredictable Takeshi Kitano

1999
×
Edit this entry  
06
Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

Abbas Kiarostami: Truths and Dreams

1994
×
Read the review Edit this entry  
06
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
Read the review Edit this entry  
05
Vision

Vision

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Dans le labyrinthe de Marienbad

Dans le labyrinthe de Marienbad

2009
×
Edit this entry  
02
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★½
Edit this entry  
30
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hot Summer Nights

Hot Summer Nights

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★½
Edit this entry  
28
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Godard Mon Amour

Godard Mon Amour

2017
×
★★★
Edit this entry