RSS feed for Kevin
  • Bye Bye Blue Bird

    Bye Bye Blue Bird

    ★★★★

    Can I just emphasize how much I adored the make-up and costume department here? On top of just being gleefully reflective of the late 90's with their bold colors, it was an effective method of contrasting the main protagonists from the plain/conservative Faroe island villagers, therein complementing the former's individualistic and free-spirited attitude that shined throughout. Put that into a quirky road trip film and you've got yourself a real gem.

  • Yasmine

    Yasmine

    ★★★★

    Okay yeah, they went way overboard with the cheesy pop music montages, and the underdog sport story was conventional as hell (with clear nods to The Karate Kid in particular), but I'm telling you, this had some serious charm and passion put into it.

    Just for being the first-ever narrative feature film from Brunei would warrant a recommendation, but even more so thanks to the memorable characters and fight choreography.

  • Vanishing Sail

    Vanishing Sail

    ★★★

    Middle-aged dads and boats are a match made in heaven.

  • The Cathedral

    The Cathedral

    Foot fetishism disguised as pretentious commentary on life philosophy. Please, just shut up already.

  • Yokwe Bartowe

    Yokwe Bartowe

    As if the lifeless acting and unlikable characters weren't bad enough, nearly every shot transitioned with a fade-in/out which became redundant and frustrating. For being classified as a family film, it was needlessly mean-spirited with excessive drinking, and when they actually got the opportunity to portray the main family's bond healing, it was already over.

    Yet there were multiple scenes throughout that could have gotten omitted completely as they served nothing to the story. Talk about mixed up priorities.

  • Elza

    Elza

    ★★

    Beyond the absurd turn of events filled with plot holes, its attempts at commentary on colorism were so blatant and trivial that most of it just boiled down to an obnoxious melodrama, though occasionally with clever transition shots.

  • The Insular Empire: America in the Marianas

    The Insular Empire: America in the Marianas

    ★★

    On this episode of Americans ruin everything...

  • Travellers and Magicians

    Travellers and Magicians

    ★★★★★

    "What we hoped for yesterday, we dread today."

    When you realize the grass is not always greener on the other side and learn to appreciate what's around you. Two stories, told parallel to each other, express this sentiment through a meditative journey of self-discovery. Hope brings pain, dreams never last, so stay awake and live for the moments you're given.

  • Kumu Hina

    Kumu Hina

    ★★★

    Could've done without most of the tedious relationship drama, and the burial council aspect came across as needlessly tacked on for length, but this was overall a heart-warming depiction of Hawaii's so-called third gender māhū and a fun way to pick up some of their language.

  • The Offended

    The Offended

    ★★★★

    The torturer and tortured on the same ground, confronting their trauma of the past to brace for one's future, though time doesn't heal all wounds.

  • The Price of Sex

    The Price of Sex

    ★★★

    Exposing the cruel cycle of human trafficking, you could tell the director had a burning passion for this issue as she put herself in dangerous situations to gather information. Though an incredibly bleak and urgent issue, one that got tackled many times before, it could've been presented here more effectively in terms of tighter editing and structure.

  • The Last Reef: Cities Beneath the Sea

    The Last Reef: Cities Beneath the Sea

    ★★★

    Sure gets across its point on climate change, but you could tell this was intended for 3D viewing, as a lot of shots lingered way too long in silence for the sake of their colorful spectacle. Like yeah, those sure are some wacky fishes.