Sort by

Matthew has logged 95 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Chef

Chef

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Expendables 3

The Expendables 3

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Frank

Frank

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Italian Job

The Italian Job

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Inbetweeners Movie

The Inbetweeners Movie

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tucker and Dale vs. Evil

Tucker and Dale vs. Evil

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Calvary

Calvary

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paranormal Activity

Paranormal Activity

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The General

The General

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry