Sort by

Matthew has logged 34 entries for films during March 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Chronicle

Chronicle

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Good, The Bad, The Weird

The Good, The Bad, The Weird

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bourne Supremacy

The Bourne Supremacy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Circus

The Circus

1928
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
Read the review Edit this entry  
21
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sin City

Sin City

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Terminator 2: Judgment Day

Terminator 2: Judgment Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry